It is currently Thu Mar 28, 2024 7:36 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 1 post ] 
Author Message
 Post subject: marte
PostPosted: Sat Jul 30, 2005 6:48 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
ioni wrote:
am inteles ca planeta Marte se apropie de Pamant pana la distanta minima dintre ele. Ma intreb cat timp va dura influenta atat de intensa a acestei planete, avand in vedere violenta din jurul nostru din ultima vreme.


Ioni, violentele din jurul nostru nu trebuie puse numai pe seama lui Marte. El intervine cu vibratia sa specifica insa violenta din jur este din nefericire un efect al propriei noastre educatii.
Eu sunt de parere ca o educatie proasta orientata impotriva valorilor umane a dus prin utilizarea unor tehnici de manipulare extrem de eficiente la haosul pe care il traim. Ori daca educatia prost orientata este principalul vinovat este clar ca aici toate planetele intervin si vibratiile lor care ne-au construit ceea ce suntem ca societate.
Trecand dincolo de ceea ce am construit cu educatia prost orientata sau lipsei ei traversam o perioada destul de dificila. Planetele grele Uranus Neptun trec prin ultimele semne zodiacale iar Pluton ne va zgudui puternic o data cu intrarea lui Capricorn din 2009 in plina criza, obligandu-ne sa ne ananlizam nu propriaimagine (Pluton in sagetator), ci propria gandire si constructie sociala (Pluton in Capricorn).
Dar toate acestea nu ar fi fost atat de tragice daca nivelul de constiinta ales umanitatii ar fi fost altul. Superioritatea chiar si in astrologie este supusa altor reguli. O societate care doar este orientata spre autocunoastere isi schmba guvernatorii zodiilor (trece pe guv esoteric) si deci altele vor fi prioritatile...
Spre exemplu intrarea in era varsatorului ar redirectiona atentia de la Uranus guvernatorul acestei zodii la jupiter guvernatorul esoteric. El ar putea oferi societatii modele incontestatbile de moralitate, dreptate atfel incat sa se pregateasca o societate de fiinte speciale capabile sa evolueze in grup prin intelegerea si practicarea la unison a legilor universale (Luna si Uranus guvernatori ierarhici al Varsatorului).
Deocamdata insa ne consuma un Uranus agresiv in Pesti care reformeaza tot ceea ce am trait in haosul ignorantei, a dezinteresului, a lipsei a atentie.
Am ales acest Uranus, am ales sa traim asa... chiar daca sunt oameni care vor si se straduiesc sa fie altfel lumea din jurul lor... nu pot schimba mentalitatea de grup atat de simplu.
Si revenim iarasi la cuvintele lui Don Juan din cartile lui Castaneda "Traim intr-o lume agresiva [...] noi nu avem prieteni pe aceast planeta".



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 1 post ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group