It is currently Thu Apr 18, 2024 4:04 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 13 posts ] 
Author Message
 Post subject: asemanari/diferente in cazul gemenilor
PostPosted: Mon May 29, 2006 9:09 am 

Joined: Thu Jul 28, 2005 10:25 am
Posts: 133
Location: Bucuresti
m-a intrebat cineva daca 2 pers nascute in acelasi timp si loc de ex fratii gemeni au destinul si caracterul la fel.
Ac pers nu prea crede in astro si vreau ceva argumente sa imi sustin credinta in astro. Eu i-am zis ca daca se nasc la dist de mai putin de 3 minute in plus sau minus sunt exact la fel altfel se modifica casele (cuspidele lor) si in cz asta toate planetele pot pica in casa adiacenta sau intre 2 case la unul si in o sg casa la altul in cel mai rau caz in case diferite si zodiile adiacente sau casele adiacente sunt f diferite intre ele -si in cz asta sunt diferiti. La fel daca vine vro planeta in conjunctie cu ASC, soarele, MC sau luna la unul si nu e la altul evident ca vor fi diferiti in cz asta daca e in conj la mai mult de 8 grade la unul (de ex 10 grade) si la 8 grade la altul in cz asta sunt diferiti si diferenta in timp e f mica. Probl e daca gemenii se pot naste la diferente de 3 min sau in general se nasc la un minut diferenta si in cz asta nu se modifica nimic. Ideal ar fi sa ii pot zice ca sunt diferiti, cati oameni atatea astrograme, dar nu stiu sigur ...de unde sa stiu eu la ce interval se nasc 2 gemeni? si astro cand intra in vigoare? in momentul in care respira prima data?
Alte pareri?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 29, 2006 12:58 pm 
User avatar

Joined: Tue Nov 22, 2005 6:00 pm
Posts: 158
Location: Iran
Sabina ,

Ca sa se nasca la 3 minute sau un minut cum zici tu este nevoie de cezariana . La o nastere normala este imposibil aceasta diferenta de minute . Cel putin eu asa cred ( nu se dau pe topogan sa vina unul dupa altul :D )

Energiile astrale cred ca isi pun amprenta la primul tipat al copilului cind intra in contact cu lumea fizica .
Este o parere personala .



Annahita


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 29, 2006 2:30 pm 

Joined: Thu Jul 28, 2005 10:25 am
Posts: 133
Location: Bucuresti
pai la gemeni nu se nasc in general amandoi odata (acelasi minut sau chiar cateva secunde )? sau cum e ? chiar sunt afona in ac domeniu, pe bune chiar nu stiu. In filme parca am vazut ca ar dura ceva pana apuca sa respire si al 2 lea...dar imi amintesc f vag. Adica chiar de ies ambii odata poate trece un interval de 2-3 min pana respira si al 2 lea sau in cz asta e mort? In fimle parca mergea, dar filmul e film...


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 29, 2006 7:04 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Pentru ca tot am vorbit de legea polariatatii la un alt topic, vin in completare cu un mic text pe care il aveam pregatit, pentru ca l-am scris mai demult, referitor la destinul gemenior. Nu este cine stie ce, dar poate o lamuresti pe prietena ta:


Marea majoritate a parintilor care aduc pe lume gemeni, cu siguranta gandesc ca micutii lor vor avea destine daca nu comune, cel putin asemanatoare. Acest fapt este confirmat de obiceiul de a-i obisnui de mici sa se imbrace la fel, ca si cum nimic nu i-ar diferentia. Sigur ca am sa tratez aceasta problema din punct de vedere astrologic, insa de data aceasta si numerologic, pentru a vedea ce anume ii deosebeste pe gemeni.
Privind lucrurile dintr-un unghi karmic, cei doi vin sa se ajute reciproc sa evolueze, caci evolutia unuia dintre ei il ajuta si pe celalalt. La fel si involutia unuia dintre ei il trage in jos pe celalalt. Ei sunt astfel inlantuiti, insa pentru a-si intregi invatatura si pentru a-si implini destinul, asa-zis comun, trebuie ca fiecare sa se implice in domenii cat mai diferite de ale fratelui sau sorei sale gemene.
Asa cum o zodie nu acopera doar un domeniu de activitate, ci mai multe, ei se vor asemana doar pentru ca vor fi guvernati de aceleasi planete, dar vor lua de la ele, influente diferite. Doar un exemplu as da sa pot fi mai bine inteleasa, iar daca tot am vorbit de gemeni, zodia Gemenilor de pilda, da aptitudini pentru invatamant, transporturi, comunicatii, turism, comert, sport, etc. Asadar doi gemeni nascuti in aceasta zodie, ar avea de unde alege.
De aceea conform Legii polaritatii, care spune ca polii opusi au o natura identica, gemenii pot fi asemanatori ca natura, insa diferiti ca sens de manifestare. In timp ce unul este curios, celalalt poate fi ignorant, in timp ce unul este cuminte, celalalt poate fi nazdravan sau in timp ce unul poate fi sincer, celalalt poate fi mincinos. Cei doi vor completa intregul si vor invata unul de la celalalt, pana se vor apropia de punctul de echilibru sau al caii de mijloc.
Chiar daca sunt nascuti la un interval mic de timp, si majoritatea planetelor se aseaza in aceleasi case astrologice, sa nu uitam ca numele poarta vibratii diferite si adauga conotatii noi trasaturilor si destinului celor doi.
Un caz extrem pe care l-am intalnit si analizat a fost acela a doi frati gemeni, unul purtand o infirmitate de la nastere si o grava afectiune a creierului si celalalt dezvoltandu-se armonios de-a lungul vietii. Eu am fost contactata doar de al doilea si nu stiam ca exista inca un frate. In mod curios, telepatic si absolut din greseala, am intocmit doua harti cu o diferenta de 10 minute intre ele, ca ora de nastere. A doua s-a dovedit a fi harta celui infirm. Cei doi isi propusesera sa faca salturi uriase in ceea ce priveste evolutia lor in aceasta viata.
Caile Domnului ne sunt in cea mai mare masura necunoscute, dar in mod cert stiu ca una dintre ele este cea a suferintei. Cei doi gemeni, facusera impreuna un popas pe Pamant, poate unul din ultimele. Unuia i se daduse (sau o alesese singur) ca lectie, suferinta, iar celuilalt, care studia psihologia, harul de a lupta cu suferinta altora.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue May 30, 2006 9:43 am 

Joined: Thu Jul 28, 2005 10:25 am
Posts: 133
Location: Bucuresti
multumesc witch. Deci cu prima ocazie ii voi spune ca fiecare are liberul arbitru sa aleaga anumite tendinte din zodia respectiva unul bune altul rele, sa zicem, ca sa fie mai evidenta diferenta, dar din cadrul aceleiasi astrograme, si ca si la psihologie exista mai multe caractere si fiecare suntem o combinatie intre 3-4 tipuri de caracter (melancolic, sangvinic, coleric, erau cam 8 nu le stiu), la fel si cu astrogramele care pun in evidenta la fiecare cam 3 sau 4 zodii predominante si nimeni nu poate iesi din ele, dar poate folosi ori calitati, ori defecte dupa cum vrea, ori isi dezvolta calitati diferite ale aceleiasi astrograme datorita liberului arbitru. Ideea e ca exista niste tipare si poti alege in cadrul tiparului complex care ti-l da astrograma la nastere dar nu in afara lui. Chiar e revoltator sa spuna ca astrograma nu isi pune amprenta asupra persoanei pt ca cat vorbeam cu pers aia vedeam clar cum schimba cartacteristici de leu, scorp si berbec in fct de necesitatea de moment si cand vorbea si cu alte pers, si din tot comportamentul lui rezulta clar astrograma lui....si mai zicea ca nu se potrivesc....a mai zis ca o sa fiu dezamagita de zodii, de fapt dezamagita as fi fost de oameni daca nu le verificam astrograma dinainte.
Daca aveti alte idei astept, orice idee care sa arate puterea astrogramelor natale.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue May 30, 2006 10:20 am 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Pai uite, poti sa citesti ce scrie aici. Daca cineva iti pune o intrebare "incuietoare", sa fii pregatita cu raspunsul :wink:

http://www.bobmarksastrologer.com/skeptics.htm


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue May 30, 2006 10:22 am 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Quote:
ca fiecare are liberul arbitru sa aleaga anumite tendinte din zodia respectiva unul bune altul rele


Nu asta am spus. Doi gemeni nu se nasc ca unul sa faca lucruri bune si altul lucruri rele. Am spus ca daca sunt gemeni nu inseamna ca au neaparat un destin comun, ci pot face alegeri diferite, ambele definite de aceeasi harta.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue May 30, 2006 10:38 am 

Joined: Thu Jul 28, 2005 10:25 am
Posts: 133
Location: Bucuresti
da sunt de acord cu tine witch...am exagerat unul bun altul rau...pot fi bune si diferite dar din cadrul aceleiasi astro sa respecte tiparul, absolut.
merci mihnea de link!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Aug 14, 2006 5:53 am 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
eu am doi nepotei gemeni (fetita si baiat) care s-au nascut la diferenta de 15 minute, asta fiindca au avut placente diferite:fetita este vesela, plina de viata iar baietelul este un mic intelept. Cu toate ca fetita s-a nascut prima, medicul din
spital nu i-a dat nici o sansa sa traiasca, chiar ne-a sfatuit sa aducem un preot sa o boteze fiindca o sa moara . Mi-aduc aminte ca era in ajunul bobotezei iar eu am umblat o zi intreaga pana am gasit un preot pensionar care a mers la spital si a botezat fetita (adevarul ca era intr-o stare critica);dupa botez fetita si-a revenit, nici medicului nu-i venea sa creada, iar acum este o fetita isteata si tare curioasa.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Aug 14, 2006 8:42 am 
Mi-a placut articolul tau witch despre gemeni, cu atat mai mult cu cat e un subiect de-a dreptul fascinant dpdv astrologic. Totusi cei doi (sau...) sunt entitati de sine statatoare si evident diferite, iar faptul ca au ales sa fie impreuna acum, si sa faca aproximativ aceleasi lucruri ajutandu-se reciproc, asta nu inseamna ca trebuie identificati unul cu altul.
Ideea parintilor de a-i imbraca identic mie una mi se pare gresita si cred ca vine din faptul ca ei (parintii) nu inteleg prea bine fenomenul.

In timpul facultatii am avut o prietena foarte apropiata care avea o sora geamana si vreau sa spun ca ele doua chiar erau diferite. De fapt era o diferenta ca de la cer la pamant intre ele, erau opuse ca temperament cu toate ca fizic erau aproape identice.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Aug 14, 2006 6:48 pm 
User avatar

Joined: Mon Jul 03, 2006 2:11 pm
Posts: 156
Location: Galati
Interesant subiectul.
Fratele meu a avut 2 colegi gemeni in scoala si nu semanau deloc fizic (psihic nu stiu) : unul era scund si gras iar celalalt inalt si slab. De fapt unul semana cu mama celalalt cu tatal. Nu stiu in ce zodie erau nascuti, dar ma gandesc ca in zodia racului pot fi gasite ambele tipologii.

Exista 4 tipuri de caractere: sanguin (sau sangvin cum vrei sa-i spui), flegmatic, melancolic si coleric , care sunt in corespondenta cu cele patru grupe sanguine. Desigur rareori se gaseste un om cu un caracter de o singura tipologie, in general avem caractere compuse (nu stiu daca m-am exprimat corect).

De asemeni pe doi gemeni ii deosebeste vibratia numelor lor (numerologie).


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Aug 14, 2006 8:42 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Dragilor, cel mai mult si mai mult deosebirea se face la conceptie. Dupa cum bine stiti (ha, zic si io asa :lol: ) sunt 3 tipuri de gemeni: monozigoti, dizigoti (care se mai numesc si vizigoti) si semi-identici. Aia monozigoti provin dintr-un singur spermatozoid si un singur ovul. Ovulul e fecundat, dupa care ii vine asa sa se divida, si apar 2 copii identici. Aia dizigoti provin fiecare dintr-un ovul, fecundat fiecare in parte de un spermatozoid. Care va sa zica astia sunt gemeni doar cu numele, de fapt sunt dpdv genetic ca 2 frati obisnuiti. Si aia semi-identici, in care ovulul se divide si imediat cele 2 jumatati sunt fecundate de 2 mormoloci vioi ce dau din coada fericiti.

Asa ca daca aia 2 erau unu gras si altu slab si nu semanau deloc, poate erau frati vitregi??? :lol:



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Aug 14, 2006 9:23 pm 
Mihnea, ceea ce ai explicat tu (intr-un mod amuzant in orice caz) este modul in care ia nastere corpul fizic. Pentru ca celelalte componente vin sa ocupe aceasta carcasa ca sa-i zic asa:), iar destinul este imprimat la nastere, odata cu primul tipat deci odata cu prima respiratie.


  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 13 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group