It is currently Thu Mar 28, 2024 5:12 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 26 posts ] 
Author Message
 Post subject: De ce se supara cei care solicita astrograme?
PostPosted: Sat Jun 17, 2006 10:38 pm 

Joined: Wed May 03, 2006 7:51 pm
Posts: 32
Location: Resita
Buna la toata lumea !
Vroiam demult sa scriu, sa lamurim de ce se supara uneori cei care solicita astrograme sau diverse informatii astrologice
si nu le primesc in timp foarte rapid sau poate nu le primesc uneori defel.
Eu cred ca nimeni nu ar trebui si nici nu are motive sa se supere.In primul rind ca nu merita nimic pe lumea asta sa te superi .Apoi nu ar trebui sa te superi nici daca ai solicita o consultatie astrologica pentru care ai platit si pentru care nu esti
multumit.( ceea ce nu e cazul aici).Eu cred ca Gheorghita Coser si toti care dau raspunsuri merita macar un RASPUNS ca sa vada ce efect a avut munca lor.In momentul cand faci astrograma cuiva deschizi usa sufletului si intri in viata lui descoperind uneori lucruri pe care trebuie sa te gandesti cum sa -i spui cu multa diplomatie ,sa-l avertizezi daca vezi ca
s-ar putea intimpla ceva rau si sa nici nu se supere daca sunt lucruri care nu convin.
Am observat ca in general toti se bucura cand le spui lucruri de bine ,calitati dar se supara atunci cand sunt lucruri mai putin placute.
Eu nu cred ca opozitiile sau quadraturile sunt neaparat lucruri rele .Incercarile pe mine m-au facut mai puternica si atunci cind ceva nu mi se pare in ordine ma intreb oare unde am gresit ?
Se mai poate intimpla sa-ti dai seama ca persoana respectiva nu este pregatita sa afle anumite lucruri sau este o incompatibilitate intre cel care face astrograma si cel care o solicita (tema interesanta de studiu si pentru compatibilitate intre medic-pacient sau terapeut -pacient sau patron -angajat etc. )
Oricum toti care incearca sa raspunda sunt pasionati de astrologie si cred ca vor sa dea un ajutor complet dezinteresat.Pentru acest lucru merita apreciere .Eu cred ca astrologia este o stiinta care ne ajuta sa aflam multe lucruri despre noi ,dar cu cit evoluam mai mult nu se va mai potrivi cu trasaturile din harta natala.
Va propun tuturor sa incercam sa devenim mai buni ,mai intelegatori mai iertatori si vom vedea ca viata este mult mai frumoasa ,iar problemele se rezolva de la sine .
Problemele din viata noastra sau accidentele care se intimpla si care unele pot fi prevazute si astrologic le putem evita daca
ne intoarcem spre Dumnezeu ,daca facem fapte bune ,ne cerem iertare pentru ce am gresit si incercam sa nu facem rau nimanui nici cu vorba nici cu fapta.Va dau un exemplu simplu .Dupa ce am inceput sa studiez astrologie (nu de mult timp)
mi s-a parut foarte interesanta ASTROLOGIA MEDICALA si ma uitam la planificarea interventiilor chirurgicale.
Unul dintre baietii mei de la firma (sunt toti ca si copilul meu si toti suntem ca o familie )a avut o problema la rinichi si trebuia sa faca o interventie chirurgicala.N-am apucat sa vad pozitia lunii si nici nu m-am uitat pe tabel sa vad ce fel de zi era dar dimineata (ca dealtfel in fecare dimineata in ultima perioada) m-am rugat pentru sanatatea tuturor iar dupa vreo 2 ore m-a sunat si mi-a spus destul de suparat ca atunci cand a ajuns la spital nu s-a putut efectua interventia dintr-un motiv aparent banal si ca a fost reprogramat peste 2 zile .M-am uitat pe tabelul cu interventii si am vazut ca ziua aceea nu era potrivita si ca a fost foarte bine ca a fost reprogamat.
Foarte multa lume vad ca nu are rabdare.Eu daca nu obtin ceva la un anumit moment ma gandesc ,ca poate nu este momentul potrivit.
Va doresc tuturor numai BINE si va rog sa nu va mai suparati !!!
Toate cele bune !!!
Maria[/b]


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Jun 17, 2006 11:01 pm 
User avatar

Joined: Thu Dec 01, 2005 1:24 am
Posts: 111
Location: Nexus Polaris
de fraieri..in special cei care nu au cunostintele minime sau medii de astrologie :lol: :lol: . acestia ma uimesc ff mult...nu inteleg!va spun sincer! :shock: odata ce si-au propus sa aprofundeze acest domeniu si dau dovada de interes,multi nu vor sa persevereze in cautatul anumitor informatii......asteapta para malaiata in gura lui natafleata....:lol:.....nu spun acestea k simt o reticenta in a-i ajuta eventual,ci din frustrarea ca,in ziua de azi,si nu numai in domeniul acesta,orice actiune de luminare a maselor comune nu are ecou :? :cry:



_________________
Image
"Never argue with an idiot. They will only bring you down to their level and beat you with experience...Kick the sh** out of him instead!!!"
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Jun 17, 2006 11:23 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Eu am observat un lucru. Sunt 3 tipuri de formulari de cereri:

1. Genul rusinos: "scuze ca va deranjez, cand aveti timp sa raspundeti e ok etc".
Timp de raspuns: mare

2. Genul normal: "va rog sa-mi spuneti si mie bla bla".
Timp de raspuns: mediu

3. Genul agresiv: "eu nu cred in prostia asta etc".
Timp de raspuns: instantaneu si din toate partile

Asa ca orientati-va si voi, ce draq... :lol: :roll:



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: De ce se supara cei care solicita astrograme?
PostPosted: Sat Jun 17, 2006 11:39 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Maria multumim pentru experienta ta si pentru cuvintele calde si frumoase.
Subscriu la ceea ce ai spus si as completa ca multi dintre cei care nu sunt multumiti cu ceea ce primesc nu fac decat sa arate ca intra in vibratia acestui grup si ca supararea lor indica faptul ca informatia incepe foarte repede sa lucreze. Chiar si faptul ca nu primesc raspuns inseamna ceva pentru ei. A fi respins sau ignorat este o lectie dura pe care unii trebuie sa o invete nu aici pe forum, ci peste tot unde merg.
Eu nu intentionez sa influentez pe nimeni si nu caut merite personale, de aceia unele lucruri le iau ca atare, altele le tratez cu duritate pentru ca exista un spirit de grup care face informatia sa lucreze chiar si in absenta noastra.
Nu am nevoie de onoruri si nu caut un castig personal din asta, de aceea pot spune ca marea mea bucurie este sa vad ca preocuparea noastra de aici este utila. Am ales sa fac asta dupa ce m-am gandit foate bine si chiar am asteptat pentru asta momentul potrivit.
Scopul nostru nu este de a multumi omul care cere, ci de a studia astrologia si de a cauta sa fim impecabil in ceea ce facem noi. Poate de aceia cei care devin rautacios se autoizoleaza pentru ca aici sta doar cel care are intentii bune, indiferent ca posteaza des sau nu.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Jun 17, 2006 11:45 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Mihnea wrote:
Eu am observat un lucru. Sunt 3 tipuri de formulari de cereri:

:lol: :roll:


Mihnea mai este un al patrulea tip:
Solicitare
Quote:
buna coser. sunt foarte interesata de unele aspecte. le mai scriu o data pe scurt. si iti multumesc ptr. amabilitatea ta de a/mi raspunde.
1. care e treaba cu sinastriile? eu. dana. 20.01.1977, ora 07.30, sibiu, sotul meu 12.06.1976, ora 03.00, sibiu.
2. ne stabilim in strainatate? cand? si va fi totul ok asa cum presimt eu?
3. cum va evolua situatia noastra familiala, financiara... si... neaparat si profesionala, de sanatate.. in max 2 ani vrem sa avem si un copil. unde se va naste acesta? in romania sau in strainatate?
iti multumesc f. mult. si iti dorim o zi frumoasa plina de impliniri!!!


Primul raspuns
Quote:
In fine ... alege una singura... doar atat!


raspunsul la prima solicitare
Quote:
in ce luna asadar vom pleca in strainatate si ptr. cat timp??? .... e ceva mai bine..???? iti multumesc
.....................................................................................................................................................
chiar as vrea sa stiu care e treaba cu SINASTRIILE intre 2 persoane. am tot auzit dar nu stiu la ce se refera. ai putea sa exemplifici bazandu/te pe datele noastre? eu 20.01.1977, sibiu, ora 07.30 el 12.06.1976, sibiu, ora 03.00.multumesc.


un ultim raspuns
Quote:
te rugasem sa alegi o singura intrebare nu sa le reiei pe toate... dar daca ti-e greu e de inteles, sper ca va fi de inteles si raspunsul meu pt toate intrebarile tale- "vezi la Mama Omida - sau la adevarata fiica a Mamei Omida"...


si replica finala
Quote:
scuze ca ti/am deranjat neuronii... daca cumva ei exista
.................................................................................
nu stiu zau cum de apar persoane pe foruml asta care nu au nici o treaba cu nimic


Ghici, ghicitoarea mea...


Last edited by coser on Sun Jun 18, 2006 2:06 pm, edited 1 time in total.


_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Jun 17, 2006 11:54 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Uitasem de asta... da, asta a fost de-a dreptul incredibila... :shock:



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jun 18, 2006 11:33 am 

Joined: Wed May 03, 2006 7:51 pm
Posts: 32
Location: Resita
Thorra, eu cred ca nu au cunostintele minime de astrologie si nu stiu ca a da un anumit raspuns presupune
timp .
Gheorghita, eu speram sa uiti acel incident deloc placut cu Dana (te rog sa uiti si sa o ierti ) dar sa stii ca
ideea cu acest subiect mi-a venit atunci.M-am uitat un pic pe harta ei si mi-a sarit in ochi Saturn R in casa VII (Leu) in opozitie cu Luna,Soarele si Luna in Conjunctie si prost aspectate si ma gandeam sa-i scriu ca va avea probleme in relatiile
interumane si mai ales cu sotul daca nu se schimba. Dar nu am avut timp pina s-a declansat taraboiul.
Eu am ajuns sa studiez astrologie incercind sa dau raspuns la unele probleme care s-au intimplat in viata mea
si m-a facut sa descopar anumite trasaturi de caracter pe care nu le stiam despre mine si despre cei apropiati.
Avantajul celor care stiu astrologie (eu nu am aceasta pretentie ,eu acum invat ) este ca pot afla mai multe lucruri
despre oameni ,despre cauzele problemelor pe care le au si ce ar putea sa faca sa schimbe situatia.
Eu vreau sincer sa-i pot ajuta pe oameni dar fiecare trebuie sa fie constient ca un astrolog ,un terapeut doar il
indruma si-i arata calea in rest depinde de fiecare ce face cu viata lui.Karma poti sa o arzi prin fapte bune sau
prin suferinta.
Va doresc numai BINE !!!
Maria


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jun 18, 2006 11:37 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Maria wrote:
Karma poti sa o arzi prin fapte bune sau prin suferinta.


... sau prin intelegere... Multe se leaga de aceasta intelegere, bat-o vina!



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: din punctul meu de vedere
PostPosted: Sun Jun 18, 2006 1:49 pm 

Joined: Fri Jun 16, 2006 10:40 pm
Posts: 21
Location: romania
eu una personal am solicitat o astrograma cu luni in urma pe alte forumi, si stiti de ce .................deoarece aveam si inca am unele probleme de suflet , plus un accident in urma caruia sint imobilizata intr-un scaun cu rotile , si implicit sa stau in casa ..................am solicitat aceasta astrograma( si sincer am fost dezamagita cind nu m-i s-a raspuns ) deoarece sufletul meu a fost obosit sa se tot roage , sa imi tot autoinduc acea stare de bine de autovindecare, sa fiu puternica si sa nu imi pierd speranta , pentru ca demulte ori , si e uman, ca in cele mai cumplite momente ale existentei , cind esti trintit la pamint , cind cei apropiati tiete ranesc in modul cel mai crud , iti pui cu disperare intrebari ..............de ce mie?.............pina cind o viata amara ............? sau cum o mai scot la capat?
poate toate acestea nu motiveaza badarania ..................dar cu totii sintem supusi greselii...........prin iubire si prin iertare putem sa ne schimbam destinul............



_________________
hai salut
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: for Thorra
PostPosted: Sun Jun 18, 2006 2:11 pm 

Joined: Fri Jun 16, 2006 10:40 pm
Posts: 21
Location: romania
tu numesti pe cei mai putin instruiti de cit tine ,, fraieri,, ................uiti insa ca fiecare persoana are inclinatii si aptitudini native .............rostul fiecarui om e sa evolueze .................dar aroganta si ingimfarea sint piedici in calea evolutiei spirituale ............sint oameni care pot vedea viitorul, sint oameni care pot empatiza cu alte fiinte , sint oameni care pot fi astrologi :shock: ......................si stii de ce ?
pentru simplu fapt ca de undeva de acolo de sus, din legile nescrise ale universului , din stele , sau de la Dumnezeu , acelor oameni l-i s-au permis acessul la aceste informatii.................
de ci tu care la virsta ta esti cit de cit despteapta te poti considera ,, o aleasa,, ........................dar lectia vietii tale va fi .................cum sa devii modest.................apropo ....................eu nu sint un astrolog cunostintele mele sint minime ............ba chiar poate nule ..................am poate alte abilitati :D practice ....................
Acum poate Gheorgita o sa ma dea afara de pe forum................desi il gasesc un forum super................de si m-am gindit ca in ezoterism precum si in parapshigologie se vehiculeaza o anumita idee.................si anume ..inceputul unei noi ere cosmice or schimbarea ,, frecventei,,omenirii...............ce zice-ti se incumeta vreun astrolog sa dezbata problema .............. :?: adica sa ne mai distram.......... :D



_________________
hai salut
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jun 18, 2006 3:46 pm 
User avatar

Joined: Tue Nov 22, 2005 6:00 pm
Posts: 158
Location: Iran
Jupiter ,

Quote:
................de si m-am gindit ca in ezoterism precum si in parapshigologie se vehiculeaza o anumita idee.................si anume ..inceputul unei noi ere cosmice or schimbarea ,, frecventei,,omenirii...............ce zice-ti se incumeta vreun astrolog sa dezbata problema .............. adica sa ne mai distram..........


Sincer , cind se pune problema discutarii unor subiecte ce tin de spiritualitate , eu chiar nu m-as distra pe seama lor ci as incerca sa inteleg mai bine ce trebuie sa fac sau ce mi se potriveste pt a evolua .
Si pt ca tot vorbeai de inceputul unei noi ere cosmice banuiesc ca te referi la era de aur sau epoca de aur (nu mai sint sigura cum se numeste ) in care ,, frecventa "(pt ca tot vorbeai de frecventa ) trebuie sa fie 99% spiritualitate si 1% materialism . Saltul pe care trebuie sa-l facem este urias pt ca noi ne aflam in era in care materialismul este de 99% iar spiritualitate 1% , iar in acest moment , mai precis sintem chiar in perioada de tranzitie cind trebuie sa se faca aceasta trecere . Cei care nu se vor indrepta spre spiritualitate si ramin ancorati in materialism ,bineinteles ca sint atentionati si chiar scosi mult mai repede de pe traseul vietii . Dar sint multe de discutat pe acest subiect iar eu imi cer scuze pt ca iar sint off-topic .

Annahita


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jun 18, 2006 9:52 pm 

Joined: Wed May 03, 2006 7:51 pm
Posts: 32
Location: Resita
JUPITER
Ma asteptam sa-ti exprimi punctul de vedere tinand cont de faptul
ca si tu te-ai suparat.Pentru mine nu era o surpriza uitandu-ma pe harta ta.
Dar era o problema de ora .Situatia e un pic diferita daca ora e 16 sau 16.15 sau 16.30
Ceea ce e sigur e ca Saturn R in casa I te-a facut sa ai o viata dificila ,cu multe
probleme .Informatia spirituala iti poate oferi un sprijin important.E important sa intelegi
unde ai gresit ,sa ierti si sa iubesti.
SANATATE si toate cele BUNE !!!
Maria


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: din punctul meu de vedere
PostPosted: Sun Jun 18, 2006 10:15 pm 
jupiter wrote:
eu una personal am solicitat o astrograma cu luni in urma pe alte forumi, si stiti de ce .................deoarece aveam si inca am unele probleme de suflet , plus un accident in urma caruia sint imobilizata intr-un scaun cu rotile , si implicit sa stau in casa ...........


Jupiter, daca ai fi spus de la bun inceput ce probleme ai, eu cred ca ai fi primit raspuns, cel putin aici pe forumul asta. Sincer, imi pare rau pt accidentul de care spui. Dar sa stii ca studiul astrologiei se poate face chiar si asa, iar daca ai neclaritati cred ca aici vei gasi si lamuririle, macar partial.

As vrea sa nu mai fii suparata!!! :)


  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jun 18, 2006 10:39 pm 

Joined: Wed May 03, 2006 7:51 pm
Posts: 32
Location: Resita
Am ajuns de la aceasta intrebare la alta care se leaga de prima.
Ar fi mult mai bine pentru toata lumea sa invatam sa comunicam.
Daca cei care solicita astrograma scriu datele complete (ora,minutul,ziua,luna,locul nasterii
de ce nu si numele de botez ) si problema pe care o au (nu chiar toate ) dar cea care
este mai importanta este mult mai usor sa obtinem raspunsurile din punct de vedere
astrologic si nu numai.
Toate cele BUNE !!!
Maria


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jun 18, 2006 10:44 pm 
User avatar

Joined: Thu Dec 01, 2005 1:24 am
Posts: 111
Location: Nexus Polaris
Quote:
tu numesti pe cei mai putin instruiti de cit tine ,, fraieri,, ................uiti insa ca fiecare persoana are inclinatii si aptitudini native .............rostul fiecarui om e sa evolueze .................dar aroganta si ingimfarea sint piedici in calea evolutiei spirituale ............sint oameni care pot vedea viitorul, sint oameni care pot empatiza cu alte fiinte , sint oameni care pot fi astrologi ......................si stii de ce ?

tu nu erai inscris inca pe forum cand a fost faza cu dana de care a a dus aminte coser,si ea repr. o dovada maaaaare ;ai vazut ca nu am dat nume;mi se pare ciudat ca 'te-ai simtit' :wink: si un lucru :marele suferinte sociale au fost provocate de lipsa de informatii si as putea sa stau foarte mult sa discut pe tema asta..... ;de aceea nu ma sfiesc sa ma exprim atunci cand inca o data intra in calcul nestiinta....
nivelul lipsei de informatii poate diferi,de aceea am afirmat
Quote:
nu spun acestea k simt o reticenta in a-i ajuta eventual,ci din frustrarea ca,in ziua de azi,si nu numai in domeniul acesta,orice actiune de luminare a maselor comune nu are ecou
deci pt unii mai exista cale de 'salvare'...si generalizand...poate referindu-ma in cazuri mai diverse acum....acest 'laissez-faire,laissez-passer' e capabil sa atinga gravitatea maxima atunci cand sunt implikte decizii de ordin national,mondial,etc....
eu am facut o legatura prin generalizare..... ;sa-ti dau exemplul cel mai simplu:esti satisfacut de ce se intampla in romania?nu.si din cecauza nu se poate remedia nimic?cei care ar fi in stare nu au cum iar restul sunt ori o combinatie de ignoranta cu viclenie ori viclenie si rautate ........
dar sa ne intoarcem la astrologie....am o cunostinta pe care nu am putut sa o conving in ruptul capului sa incerce sa investigheze mai mult....ea mereu o zoce in continuu:'nu niste amarate de planete iti influenteaza viata' :lol: deci e clar...daca se rezuma doar la planete......si culmea,e mai rasarita fata de restul dar blocajul ei karmic fiind imens,ea abundand in parsivitate si o rautate ascunsa de tip ocult,nu alta ,adaugandu-se si interesul pt anumite domenii doar pt ca 'lui nu-stiu-cui de care mie imi place ii place',va dati seama.....
nu sunt 'cat de cat ' asa cum ai spus('cat de cat' se regaseste permanent in cadrul speciilor de tip 'tocilar' ,frecvent in pseudoinstitutiile de tip 'invatamant' .....sau ar mai fi sinonim si cu 'pacat de ala ca este de treaba,stie sa se descurce ,determinare imensa.etc,dar najpa ca nu a avut parte de mijloace de informare(gen personajul milagros din serialul argentinian atipic unei telenovele 'inger salbatic' - eu nu ma incadrez in nici o categorie :P ) ; . din contra ,sunt satula peste cap de falsa modestie.cand lumea are nevoie de actiune si de schimbare,nu sunt motive de care s-o faci p smeritu'.....din contra....e nevoie de putin egocentrism pt a-i influneta in bine pe ceilalti.....dar again....daca unii prefera sa ramana modesti dpdv al infatuarii persoanale,nu au decat,atat timp cat sunt in stare de ceva bun :wink:
si ,da,stiu......degeaba am eu nodul nord direct daca e in pesti :lol: ,uof .... :lol:
epilog:pt a accede inaltele alea trepte trebuie 1.sa ai acces 2. sa dai dovada de interes si pasiunesi de dorinta de a le folosi in mod benefic societatii 3.posibilitatea de aplikre 4.rezultatul satisfacator
deci prima conditie demult nu mai e o poarta inchisa....deci 'care mai doreste,care mai pofteste.' .dar cum se spune cum majoritatea prefera sa traiasca fara nici un dumnezeu,fara scop,fara nimic,imbatandu-se cu fericirea ignorantei,nu e de mirare ca inghesuiala mare la cele bune e omniabsenta



_________________
Image
"Never argue with an idiot. They will only bring you down to their level and beat you with experience...Kick the sh** out of him instead!!!"
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: chiar imi place
PostPosted: Sun Jun 18, 2006 11:22 pm 

Joined: Fri Jun 16, 2006 10:40 pm
Posts: 21
Location: romania
sincer imi place la nebunie acest forum..............fetelor chiar va multumesc pentru raspunsuri :oops: ...............dar nu toti oamenii sint dispusi sa isi spuna problemele sau trairile aici pe net ..................de exemplul daca cineva v-ar zice ca are calitati paranormale , daca v-ar povesti de situatii de poltergeist, de situatii in care poate vorbi cu sfintii, la.ti crede? :?:.............si sa mai zica pe net si numele etc etc......oamenii deosebiti sint anonimi ................cit despre problemele mele sint chestii karmice pe care eu trebuie sa mi le echilibrez, sa iert si sa iubesc............Thorra in momenttul in care tu iti propui sa fi egocentrica pentru a schimba pe cei din jur , nu faci altceva de cit sa rupi legatura dintre tine si divin , daca ai ajuns la virsta ta sa ai anumite cunostinte despre astrologie trebuie sa stii ca nu e o intimplare ,dar cunostintele tale de astrologie ar trebuie completate cu unele de parapsihologie , asta te-ar ajuta mai mult sa intelegi anumite chestii.............dar niciodata sa nu tinzi sa ii schimbi pe altii, chiar daca tu crezi ca apoi lumea ar fi mai buna , fiecare om are liberul lui arbitru , este liber sa aleaga intre bine sau rau , fiecare om are nivelul lui de a percepe divinul, lumea , binele .................singurul lucru pe care il poti face e doar sa te rogi pentru sufletul acelui om , rugindu-te pentru iertarea lui , e drumul tau spre evolutie spirituala ...............unde cred ca cu toti tindem
dar sincer nu am glumit cind am v-am propus acea tema ...............adica chiar sint curioasa din punct de vedere astrologic ce sev-a petrece dupa 2012 (an in care multe calendare celebre se opresc, )din punct de vedere ezoteric pamintul ar pasi pe o alta dimensiune , superioara , n-as putea spune ca eceea e era varsatorului , sau era de aur ................dar cu siguranta citiva clarvazatori(/autentici) nu pot patrunde mai departe de acel an .................si sincer eu am incercat ceva dar cunostintele mele in acest domeniu sint foarte minime :(



_________________
hai salut
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: opss
PostPosted: Sun Jun 18, 2006 11:33 pm 

Joined: Fri Jun 16, 2006 10:40 pm
Posts: 21
Location: romania
eu vorbesc in numele celor cu suparari pertinente .................lololol...................nu badaranii.................acum un lucru am uitat sa va spun..............in acest forum fiecare se poate loga , dar aici vin persoane cu diferite nivele de educatie(si nu ma refer strict la academicieni sau analfabeti), cu diferite nivele de bun simt , acum daca fiecare dintre ,, astrologi,, ar incerca sa empatizeze un pic cu fiecare mesaj ar intelege si ar vedea nivelul fiecaruia care scrie pe forum...............chiar si de genul mamei Omida ..............lololol...............
personal cred singurul care poate empatiza cu mesajele de pe forum este doar Gheorghita , asta este parerea mea formulata dupa ceea ce i-am citit raspunsurile date , de altfel cred ca astrologia e o chestie destul de importanta dar ar merge foarte bine combinata cu ceva spiritualitate sau calitati psi..............ufff....................nu ematizati cu mine ca va molipsi...................si face-ti si febra musculara la degete.................... :D



_________________
hai salut
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jun 19, 2006 9:39 am 
coser wrote:
Maria wrote:
Karma poti sa o arzi prin fapte bune sau prin suferinta.


... sau prin intelegere... Multe se leaga de aceasta intelegere, bat-o vina!


Vreau sa spun ca aceasta remarca cu intelegerea mi se pare punctul pus pe "i". Este extraordinar!!! Si nu spun asta ca sa te laud Gheorghita, crede-ma!
Daca ar exista intelegere atunci cu siguranta am fi scutiti de foarte multe neplaceri.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jun 20, 2006 10:32 am 
User avatar

Joined: Wed Jun 14, 2006 1:02 pm
Posts: 3
Location: Bucuresti
coser wrote:
Maria wrote:
Karma poti sa o arzi prin fapte bune sau prin suferinta.


... sau prin intelegere... Multe se leaga de aceasta intelegere, bat-o vina!


Am inteles si nu am inteles in acelasi timp. In ce mod crezi ca se poate 'arde' karma prin intelegere?



_________________
Aici [jos] oamenii iau binele drept Bine si din asta apare Raul (Lao Tzi)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jun 20, 2006 10:47 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Intelegerea ne ajuta sa facem alegeri corecte sa observam natura lucrurilor sa indraznim, sa ne mobilizam. Fara intelegere actiunile noastre devin mecanice, avand doar caracter reproductiv si nu creativ.
Cand intelegi poti! Daca nu poti vei cauta sa intelegi intai ce nu poti pentru a face.
Intelegand un anumit proces pe care il intretii iti oferi dreptul de a-l schimba si in felul acesta lucrezi asupra karmei, asupra destinului prin alegerile pe care le faci. Intelegere este un fel de cheie si ea vine din gandire la fel si compasiune, la fel si iertare - acestea fiind alte instrumente cu care se actioneaza constient asupra destinului pentru a-l schimba in bine.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jun 20, 2006 4:44 pm 
User avatar

Joined: Wed Jun 14, 2006 1:02 pm
Posts: 3
Location: Bucuresti
Am inteles.

Cat de des ai vazut in jurul tau persoane care sa manifeste intelegere asa cum ai descris-o tu?

Exista cumva si o predispozitie astrala pentru acest mod de raportare la lumea din jur?



_________________
Aici [jos] oamenii iau binele drept Bine si din asta apare Raul (Lao Tzi)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jun 20, 2006 6:56 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
definitia este definitie... nu trebuie sa o negam sau sa o minimizam pentru in jurul nostru nu exista oameni care sa se conformeze... eu am explicat care este mecanismul intelegerii si cat de importanta este ea...
Nu m-am referit la intelegerea de limbaj - adica a intelege sau nu semantic niste cuvinte adunate intr-o fraza - ci la acea intelegere care iti spune ce este important si ce nu dintr-o situatie sau discutie....
Doar intelegerea te ajuta sa selectezi oamenii care se tin cu orice pret de tine ca un scai si doar intelegand asta poti scapa de paranoia lor ca nu li se acorda suficienta atentia... nu? Daca intelegi situatia esti in permanenta pregatit pentru surprizele vietii...
Indiferent cat poti face din asta, important este ca te straduiesti sa faci ceva cu viata ta, sa oferi exemple simple si curate atat cat te tine structura. Eu am intalnit in viata mea oameni capabili sa inteleaga... oameni care treceau dincolo de ceea ce aruncam noi in jur din neatentie (obsesii, prejudecati, mofturi, pretentii) si a fost minunat.... Ei mi-au insuflat bucuria de a trai si de a cauta in viata esentialul... si cine stie poate pana la urma il si gasesc.
Pentru ca intelegerea merge in tandem cu gandirea consider ca depinde, in primul rand, de zodia Sagetator (verbul caracteristic Sagetatorului este "a intelege"), dar si Saturn si implicit Capricornul, ca zodie guvernata de Saturn. Aceasta pare a fi baza, dar ea este nuantata in fuctie de directia spre care este indreptata.
Exista insa aici doua nuante ale intelegerii:
1. cea data de inteligenta (abilitatea de a face conexiuni si de lega o conversatie pe un anumit subiect)
2. cea intuitiva (de a te folosi de o informatie pe care nu o obtii prin contact direct, ci iti parvine fara elemente intermediare care sa o determine)

Ele sunt interdependente una fata de cealalta si defineste ceea ce noi romanii numim "bun simt" - a sti ceea ce trebuie la un moment dat indiferent cum afli...
Tu nu ai intalnit oameni cu bun simt in jurul tau? Eu da...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jun 21, 2006 9:41 am 

Joined: Wed May 03, 2006 7:51 pm
Posts: 32
Location: Resita
Intelegerea fenomenelor din viata noastra este foarte importanta pentru a merge mai
departe, dar mai ales pentru a evolua spiritual.
Referitor la karma putem discuta de intelegere in complexitatea ei ,la cei care accepta
ca ea exista.Sunt si multi astrologi si multi oameni ai bisericii care nu accepta astrologia
karmica.In perioada cand am facut la curs astrologia karmica si am citit si Lazarev
am avut niste discutii cu sotul meu care este un om credincios (si eu sunt credincioasa dar el
a citit mai mult decit mine in acest domeniu ) dar care nu crede in karma.
Nu poti sa intelegi un lucru in care nu crezi .De asta nu am facut referire la intelegere
cind am zis ca poti sa arzi karma prin suferinta si iubire.Cu toate acestea am vazut oameni
care nu cred in karma, nu-si pot explica ce se intimpla in viata lor pentru ca sufera din
perioada copilariei ,sunt credinciosi si ei fac fapte bune.Se pune intrebarea daca in
aceasta situatie ei isi ard karma ?
Eu cred in astrologia karmica pentru ca s-au intimplat lucruri in viata mea care nu ar
avea alta explicatie.Eram copil la gradinita si stiam lucruri pe care nu m-a invatat nimeni.
Le-am pus parintilor mei niste intrebari la care nu stiau ce sa raspunda si tin minte
ca tata mi-a spus ca sunt prea mica pentru intrebari filozofice legate de viata si ca voi
afla raspunsurile mai tarziu.Am observat ca in general oamenii isi pun intrebari cind
se intimpla evenimente importante in viata lor (in general negative dar si pozitive ).
Cred ca se poate discuta foarte mult pe aceasta tema (cu exemple ).
Ceea ce stiu eu ca in viata mea nimic nu a fost intimplator si chiar si lucrurile aparent
neimportante sau rele au avut un anumit scop ,in final unul bun care au contribuit nu numai
la evolutia mea spirituala ci si la schimbarea in bine a celor din jurul meu.
Cred ca e important sa gandim pozitiv in fiecare clipa din viata noastra si sa INTELEGEM
de ce se intimpla ceea ce se intimpla.
Toate cele BUNE !!!
Maria


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: De ce se supara cei care solicita astrograme?
PostPosted: Tue Jul 04, 2006 8:42 pm 

Joined: Thu Oct 06, 2005 12:58 pm
Posts: 15
Location: bistrita
[Scopul nostru nu este de a multumi omul care cere, ci de a studia astrologia si de a cauta sa fim impecabil in ceea ce facem noi. Poate de aceia cei care devin rautacios se autoizoleaza pentru ca aici sta doar cel care are intentii bune, indiferent ca posteaza des sau nu.[/quote]

Am simtit , pur si simplu, nevoia sa spun MULTUMESC


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 23, 2006 3:52 pm 

Joined: Sun Jul 23, 2006 3:43 pm
Posts: 24
Location: galati
Mihnea wrote:
Eu am observat un lucru. Sunt 3 tipuri de formulari de cereri:

1. Genul rusinos: "scuze ca va deranjez, cand aveti timp sa raspundeti e ok etc".
Timp de raspuns: mare

2. Genul normal: "va rog sa-mi spuneti si mie bla bla".
Timp de raspuns: mediu

3. Genul agresiv: "eu nu cred in prostia asta etc".
Timp de raspuns: instantaneu si din toate partile

Asa ca orientati-va si voi, ce draq... :lol: :roll:

pe langa modelul patru aparut mai jos, ar mai fi:
5. Genul curios: am cunoscut o persoana care mi-a fost coleg de maternitate in urma cu 39 de ani :) . Daca am reusit sa transfer curiozitatea mea si celor interesati, m-as bucura nespus sa-mi permiteti sa postez datele.



_________________
mereu optimista
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 23, 2006 6:29 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
anidor_1 wrote:
m-as bucura nespus sa-mi permiteti sa postez datele.


Pentru asta nu trebuie sa ceri nimanui permisiunea, ci pur si simplu sa postezi... Este interesant ce spui... aveti cumva aceiasi ora de nastere?
Daca te hotarasti sa postezi atunci deschide un topic nou...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 26 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group