It is currently Fri Mar 29, 2024 8:11 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 7 posts ] 
Author Message
 Post subject: interpretare astrograma
PostPosted: Tue Jul 11, 2006 3:30 pm 

Joined: Tue Jul 11, 2006 2:24 pm
Posts: 3
Buna ziua tuturor,

Abia am inceput sa citesc cate ceva despre astrologie, nu pot spune inca "studia" :) (sunt mai mult decat novice).
Din aceasta cauza ma puteti ajuta si interpreta astrograma mea?
Datele sunt urmatoarele:
Nascuta in Bucuresti
la 17 noiembrie 1974,
ora 03:45 a.m.

Poate astfel voi intelege de ce imi este destul de greu sa ma apropii de oameni, si totodata sunt intr-o continua lupta prin care incerc sa demonstrez ca pot rezolva sau face anumite lucruri (chiar daca nu imi plac foarte mult, dar trebuie).

Cu multumiri,
C


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jul 11, 2006 4:22 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:35 pm
Posts: 154
Location: Timisoara
Image

Buna C,

Aceasta problema a ta de a te integra mai greu in societate este data de Saturn R in Rac pe MC; el este in domiciliu de casa si de aceea tind sa cred ca faci eforturi dar in exil in semnul Racului iar faptul ca este retrograd aduce a karma si a obstacol ce trebuie depasit.

Eu iti doresc numai bine!
Ina


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Pentru "C"
PostPosted: Tue Jul 11, 2006 4:34 pm 

Joined: Sun Jun 25, 2006 6:11 pm
Posts: 31
Nici eu nu sunt prea departe de cat stii tu,insa pot sa-ti spun ca daca doresti sa aflii sau sa aprofundezi cunoasterea ta descarca soft-ul Astrolog 5.40 si ia cartea lui Dan Ciuperca.Acum sa-ti spun cate ceva,nu prea mult caci de ce nu sunt sigura nu voi vorbi.In primul rand ,sensul vietii in Sagetator te face sa privesti mai mult detaliile decat ansamblul,iar calatoriile vor juca un rol important pentru tine.Dar ND primeste o cuadratura de la Jupiter care te poate face sa pierzi sanse,oportunitati daca nu esti atenta.In ce priveste apropierea ta de ceilalti,cu Chiron in Berbec trebuie sa-ti controlezi autoritatea iar lilith in Varsator iti spune cam acelasi lucru.Deci deschide-te spre ceilalti,asculta-le punctul de vedere,stapaneste nervozitatea si...cred ca vei reusii.Beneficiezi de o conjunctie Soare-Venus in Scorpion care chiar daca primeste un trigon de la luna(viata domestica buna),nu prea te va ajuta pana cand nu vei descoperii latura spirituala a iubirii.Insa aceasta conjunctie iti da o capacitate deosebita pentru comunicare iar Mercur este bine aspectat asa ca incearca sa lucrezi cu tine.Daca am gresit ceva,te rog sa ma scuzi iar pentru mai mult poate te ajuta cineva care stie sa posteze harta ta.



_________________
anaitat
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: interpretare astrograma
PostPosted: Tue Jul 11, 2006 4:45 pm 

Joined: Tue Jul 11, 2006 2:24 pm
Posts: 3
Multumesc frumos Ina si Anaitat pentru raspunsurile voastre.

Castorul


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jul 11, 2006 11:01 pm 
Draga Castor, esti Scorpion cu ascendentul in Balanta. Este interesant ca in tema ta atat Soarele cat si guvernatorii caselor 1, 6 si 7 sunt plasati cu totii in casa 2. Adica aproape toate gandurile, preocuparile si energia de care dispui sunt indreptate spre obtinerea castigurilor banesti si a bunurilor materiale. Depui efort, adica chiar muncesti pt asta, iar casatoria ar putea avea la baza acelasi deziderat. Sau altfel spus, sotul poate fi intr-un fel asociat in sau cu aceste afaceri sau activitati care te preocupa. Spun asta deoarece guvernatorul casei 8-Venus-este plasata in casa 2, deci exista si bunuri care vin de la partener sau prin aportul sau...

In general nu vorbesti prea mult cu ceilalti despre problemele pe care tu le consideri cu adevarat importante, ci preferi sa gandesti doar pt tine si cu o concentrare profunda indreptata spre tine insati, si acolo de obicei gasesti si raspunsurile.
Insa realizarile cu adevarat importante vin in a 2-a parte a vietii (Saturn este in casa 10, deci totul se realizeaza incet si sigur), si tot prin eforturi proprii, sustinute si perseverente, folosindu-te de vointa si puterea de convingere care e fantastica. Tu practic ai replica vie, la obiect, prompta si chiar taioasa in orice situatie. Uneori intepi precum scorpionul (Mercur conjunct Marte in Sco).

Beneficiezi de sprijinul unor persoane importante pe ajutorul carora poti sa mizezi, adica un fel de protectori (Soarele este in casa 2, si de asemenea este si guvernatorul casei 11).

Ceea ce ti s-a intamplat in ultimul timp, a fost tranzitul lui Saturn in conjunctie cu Saturn natal, care este prima mare lectie si corectie pe care ne-o aplica Saturn. Acum tranziteaza la tine casa 10, si acesta este motivul pt care simti ca ceea ce faci nu-ti este pe plac dar nu ai incotro. Deci tocmai asta cere Saturn; testeaza capacitatea de rezistenta aproape de limite. Insa cu tenacitatea de care dispui trebuie sa strangi din dinti si sa suporti, pt ca la sfarsit vei spune ca a meritat; pentru ca uneori Saturn, cand trece prin casa 10 ne obliga pur si simplu sa ne taram prin noroi. Este supus la teste orgoliul si demnitatea personala.
Iar la tine face cuadratura cu Marte natal si cu Mercur natal. Adica trebuie sa manifesti un soi de detasare aproape totala. Pt ca dorintele nu se indeplinesc in perioada asta, iar ceilalti manifesta ostilitate in cazul in care ravnesti la ceva, orice ar fi.

Iti recomand si tie studiul astrologiei pt ca ai inclinatii spre intelegerea spiritualitatii in general. Si te ajuta enorm sa depasesti perioadele critice. Practic nu mai esti total la cheremul astrelor...
Intelegand poti adopta atitudinea cea mai inteleapta.


  
 
 Post subject: Re: interpretare astrograma
PostPosted: Wed Jul 12, 2006 7:22 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Castor,
m-am uitat pe astrograma ta si ceea ce ti-a spus Mihaela mai sus este indicat de pozitii si aspecte. In plus as vrea sa adaug ca aglomerarea de planete din Scorpion, Luna din Capricorn, Uranus din Balanta (ultimul grad) pe casa I si ascendentul in Balanta aduc, toate intr-un tot unitar, o mare problema de comportament. Ai o natura individualista, pasnica, retrasa, constienta de sine si contextul in care se afla, dar ai din cand in cand pusesuri de impulsivitate, de reactiune cu care ii cam alungi pe toti cei din jurul tau. Pentru ca toate acestea vin din casa II, iti spunea si Mihaela, motivatia materiala este una foarte importanta, dar cu Luna in exil indraznesc sa spun ca nu stii sa ceri. Dorinta este foarte puternica si consideri ca este mai important contextul care duce la o finalitate decat modul in care se realizeaza interatiunile umane. Cu toate acestea (si abia aici vine problema) tu chiar vrei sa fii placuta, remarcata, sa atragi atentia, sa fii apreciata. Faci mari eforturi in directia asta, dar natura impulsiva ascunsa dincolo de zambetul frumos, cald si aspectul general de om frumos, iti creaza problema. Saturn retrograd pe casa X vine cu un mesaj karmic foarte important - ai nevoie de recunoastere sociala prin efort propriu. Asadar informatia sa karmica ne spune ca in trecut ai gresit folosindu-te de niste trasaturi de comportament care nu sunt tocmai corecte. Acum ai Lilith in casa V si poti minti la fel de usor, poti alege la fel de usor sa-ti ascunzi gandurile si emotiile pentru a duce la indeplinire intentiile tale.
Chiar daca pare putin cam abstract tu trebuie sa inveti sa ierti, fara sa spui implicit ca asta faci. Adica sa aplici purgatoriul acesta asupra emotiilor tale, care critica prea usor si care incadreaza oameni si le neaga statutul mult prea usor. Daca nu reusesti in plan social cu Saturn retrograd pe casa X, inseamna ca relatiile tale, pasiunile tale trebuie purificate. Va trebui sa ierti oamenii care se implica sa te ajute si considera-i prieteni nu mijloace care iti duc la indeplinire intentiile.
Este o cruce grea de dus de aceea trebuie sa iei in serios.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jul 21, 2006 12:55 pm 

Joined: Tue Jul 11, 2006 2:24 pm
Posts: 3
Chiar daca nu am mai dat nici un semn de viata, pana acum, nu v-am uitat.
Multumesc tuturor pentru toate informatiile pe care mi le-ati oferit. Ma recunosc, si recunosc o buna parte din cele pe care mi le-ati mentionat. Si da, nervozitatea si uneori agresivitatea (de care vorbeati toti) pot aparea, iar cateodata acestea ma surprind si pe mine.
Prin urmare este foarte clar mesajul, va fi necesar sa lucrez foarte mult cu mine.

O zi buna tuturor

Castorul


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 7 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group