It is currently Thu Mar 28, 2024 12:50 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 48 posts ] 
Author Message
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 05, 2006 2:06 am 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
ok.

pai hai sa va prezint eu o astrograma: este vorba de Jean Francois (Jeff) nascut la 07 februarie 1966, ora 21:54 la Spa, in Belgia.

din impresiile mele despre jeff, fara sa ma leg neaparat de astrologie: e genul de super barbat, super viril. foarte sociabil dar si foarte independent, in sensul ca nu e sclavul conventiilor sociale, chiar daca are de castigat din ele (si are!). ii plac enorm femeile, a fost si este implicat in nenumarate relatii amoroase, uneori mai multe deodata. scapa intotdeauna ca prin urechile acului de amantele abandonate si furioase sau de sotzii acestora. ca o curiozitate, ii plac femeile coapte spre ofilite. l-am vazut mereu numai cu femei mai mari ca el ca ani si care aratau mult mai batrane ca el.
are ceva probleme legate de intestine.

profesional este foarte indemanatic si foarte convingator. a facut munci variind de la gradinar la vanzator de programe informatice. momentan are o firma care monteaza centrale eoliene. a luat-o de multe ori de la 0, si a avut perioade de triumf. de asemenea a esuat de multe ori, dar esecurile n-au fost niciodata esecuri de-adevaratelea, ci de genul falimente aranjate, din care a ramas cu multi bani si a inceput altceva. a fost de multe ori pe muchie de cutit, dar a iesit intotdeauna bine (nu cunosc situatia foarte amanuntit, a avut in mod cert si pierderi, dar global evolutia e ascendenta).

are mult gust estetic si a folosit orice oportunitate pentru a si-l educa. e la curent cu ultimele tendinte in arta si arhitectura. momentan locuieste intr-o casa improvizata, dar mobila e scumpa iar tablourile sunt avangardiste.

cam atat imi vine acum in minte.

mihnea, incepi tu?

veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 05, 2006 10:17 am 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Veronica, ai vazut, eu il am pe saturn pe ascendent si-n sextil cu soarele, asa ca n-o sa te mire daca propun urmatoarele reguli pentru experimente:
1. fiecare experiment sa fie un topic nou
2. cel care propune experimentul va incepe primul, ca sa fie cat mai putin influentat de parerea celorlalti
3. sa nu-l lasam numai pe Gheorghita sa raspunda la intrebari, daca incercam fiecare sa raspundem cred ca este mai constructiv
4. interpretarile sa fie comentate cu cat mai multe amanunte (de ce asa si nu altfel) ca sa inteleaga toti cum a gandit cel ce a facut interpretarea
5. sa incercam totusi si o interpretare medicala, ma bucur ca te-ai gandit si tu la asta

Cam atat deocamdata...


Last edited by Mihnea on Sun Feb 05, 2006 10:23 am, edited 1 time in total.

Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 05, 2006 10:18 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Ia uitati ce tema interesanta... din nou un Pluton in XII in conjunctie cu inca 2 planete... si multe altele... dar il las pe Mihnea intai... Aveti onoarea domnule :wink:
Image



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 05, 2006 10:26 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Mihnea, mi-ai luat-o inainte... scriam amandoi in acelasi timp acest post... eu sunt de acord cu ce spuneti voi... :wink:
Da` nu-i asa ca ma primiti si pe mine la analiza, macar asa din cand in cand :cry:



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 05, 2006 10:46 am 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Quote:
Da` nu-i asa ca ma primiti si pe mine la analiza, macar asa din cand in cand :cry:

:lol: :lol: :lol:

Ascendentul e aproape perpendicular pe MC (88 grade 36 min)... asta are o semnificatie, dar am uitat-o...


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 05, 2006 10:57 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Singura semnificatie care o poate avea este data de aspectul de cuadratura si de aici se poate deduce ca este un om aflat intr-o cautare continua. Nimic nu-i place pentru ca aceasta agitatie exterioare vine din nemultumire. Exista un conflict intre scop si mijloc, intre dorinta de a reusi si posibilitatile de care dispune. Alta semnificatie nu are...
dar... conjunctiile alea oare ce vor sa spuna? Ce mesaje "secrete" crezi ca detin? :lol: :wink:



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 05, 2006 1:35 pm 
Cred ca imi dati voie sa ma amestec si eu in interpretarea temei lui Jef. Totul devine atat de interesant incat as sta toata ziua cu tastatura in brate :D.
Voi spune doar cateva lucruri, care mi-au sarit in ochi.
-clusterum in casa 5-deci domeniul aventurilor si al flirturilor este prioritar pt el in viata asta. Si faptul ca Lilith e si ea pe acolo nu era chiar de dorit, deoarece il impinge spre aventuri cu femei...nepotrivite ca sa nu spun de calitate inferioara.
-clusterum de asmenea si in casa 12. Deci aventurile respective ar fi bine sa ramana secrete.
Ceea ce e interesant este modul in care Luna desi in Fecioara este exaltata si as spune excitata de catre Uranus si mai ales de Pluton. Deci Uranus conjunct cu Luna aduce o dorinta pt libertinaj, independenta si aventura. Fiind si Pluton conjunct, aceste lucruri capata o tenta erotico-sexuala. Iar el datorita acestui clusterum este in stare sa incalce toate conventiile sociale pt a-si satisface aceste dorinte ascunse si care de fapt sunt interzise.
-alt aspect important este Venus retrograd in capricorn si in casa 4.
Eclar ca pune banii mai presus de sentimente, iar o posibila casatorie va fi din interes, datorita eventualelor avantaje materiale sau sociale oferite de partenera. Venus retrograda in capricorn este indiciul ca sufera de un blocaj la nivel afectiv. Isi ascunde sentimentele, de fapt intampina mari probleme in a si le manifesta, si de aceea se autocenzureaza drastic analizand totul la rece. In final e posibil sa se refugieze in alte activitati; in natura ar fi cel mai indicat.
Cam atat deocamdata desi ar mai fi multe de spus. Dar nu vreau sa monopolizez si nici sa devina greu de corectat pt Gheorghita.
mihaela.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 05, 2006 6:17 pm 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
Mihnea,

ok, daca ai saturn pe ascendent te inteleg. regulile tare sunt oricum foarte folositoare :).

incep eu atunci:

sa luam punctele de reper: soarele, luna, ascendentul.

soarele in varsator (aer), in casa a V inseamna un spirit liber si avangardist, intr-un vesnic flirt cu femeile, imposibil sau foarte greu de "legat". de asemenea ar putea insemna un om sportiv (jeff are intr-adevar institutul de sport ca studii) si caruia ii place sa traiasca bine (sa manance si sa bea bine, sa se inconjoare de lucruri frumoase).

ascendentul in balanta (aer): sociabilitatea, fizicul placut

faptul ca soarele si ascendentul sunt amandoua in semne de aer, ne poate sa face sa concluzionam ca jeff stie foarte bine sa comunice. e un om foarte convingator si placut de toata asistenta, barbati si femei deopotriva. are foarte mult de castigat de aici, pentru ca toate afacerile lui se bazeaza pe relatii cu cine trebuie si unde trebuie. i se deschid cu usurinta foarte multe usi, conduce cu usurinta echipe mari de oameni si chiar daca mai face si gafe, pur si simplu nu te poti supara pe el.

luna in fecioara in casa a XII-a. aici cred ca ar trebui sa privim in ansamblu toata conjunctia luna-uranus-pluton. inainte de toate, mie mi se pare ca aceasta conjunctie este in cea mai mare parte responsabila de magnetismul lui jeff. atat uranus cat si pluton, daca ar fi singuri in conjuntie cu luna, ar da magnetism, iar amandoua deodata, si mai si. in plus, uranus ii confera acea neliniste si instabilitate de care da dovada in toate domeniile vietii. tot timpul in miscare, in schimbare. plasarea in fecioara si in opozitie cu saturn imi spune ca aceasta neliniste vizeaza mai degraba viata practica, adica nu vorbim de un filosof chinuit de lumea ideilor.

faptul ca luna este in fecioara si in opozitie cu saturn zic eu ca-i da preferinta pentru femei mai batrane ca el...

se asemenea opozitia pe casele VI-XII (fecioara-pesti) e responsabila de problemele lui cu intestinele (fecioara guverneaza intestinele). aici as vrea sa va intreb cat de grava vi se pare problema.

nu prea stiu sa interpretez plasarea conjunctiei luna-pluton-uranus in casa a XII-a. in afara de problemele medicale, care e influenta casei a XII-a?

opozitia de mai sus face un careu in T cu jupiter in casa a IX-a, in gemeni. aici as interpreta: foarte multe calatorii in strainatate (ceea ce este adevarat) de cele mai multe ori in legatura cu munca. nu stiu daca are importanta, dar trebuie sa va spun ca jeff, desi nascut in belgia este spaniol de origine si se considera spaniol. de asemenea are foarte multe relatii de prietenie cu strainii, noi fiind un exemplu bun in sensul asta.

n-am spus nimic despre conjunctia : saturn-juno-chiron, din casa a VI-a. saturn -juno mi se pare evident, casatorie foarte tarzie sau chiar lipsa casatoriei. (in mod cert toata lumea va cadea pe spate in ziua cand se va insura jeff). saturn-kiron e ceva mai complicata: sa fie vorba de o karma legata de munca prestata? de sanatate? nu stiu sa interpretez.

ma opresc aici pentru moment. ca sa evoluam sistematic v-as propune sa continuam cu axa fecioara-pesti pana o epuizam (inclusiv relatia cu neptun), si apoi sa trecem la steliumul din casa a V-a. ce ziceti?

veronica


[/b]


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 05, 2006 6:50 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
No, haideti sa nu ne grabim.
Sa o luam cu inceputul...


1. Avem de-a face cu un barbat varsator cu asc in balanta, cu guvernatrul semnului natal - Uranus, retrograd in fecioara pe casa XII si guvernatorul ascendentului - venus, retrograd, in capricorn pe casa IV
2. Nascut in 1966 deci ca semn de generatie are Saturn in Pesti
3. Are 4 planete retrograde (Venus, Jupiter, Uranus, Pluton)
4. Nu are planete sau elemente astrologice in semne de foc, dar 6 in aer, 6 in apa si 4 in pamant.
5. Din cele 10 planete: 6 sunt in emisfera nordica (in pareta de jos a horoscopului) si 4 in emisfera sudica (in partea de sus a horoascopului); 6 sunt in emisfera vestica (in partea dreapta a horsocopului) si 4 in emisfera estica (partea stanga a horscopului)
6. La capitolul calitatea planetelor: Soare - exil, Mercur - exaltare, iar celelalte planete fara vreo calitate implicita.
7. Conjunctia la gadul cel mai mic este conjunctia Pluton-Uranus - ce se constituie de asemenea ca un semn de generatie pt o perioada mai mare de timp
8. Tema este marcata de 3 conjunctii triple: a)Pluton-Uranus-Luna in fecioara pe casa XII; b) Soare-Mercur-Lilith in Varsator pe casa V; c) Saturn-Junon-Chiron in Pesti pe casa VI.
9. La capitolul configuratii: a) careu in T ((Pluton-Uranus-Luna)-Jupiter (focar)-(Saturn-Junon-Chiron )); b) aripi de pasare (Neptun- (Soare-Mercur-Lilith)-(Saturn-Junon-Chiron)-Jupiter)
10. Axa Scorpion-Tau interceptata de casele II-VIII; casele I-II si VII-VIII legate de axa Balanta Berbec.

Asadar haideti sa le analizam de la primul punct si pana la 10 si apoi, la urma, incercam o interpretare sintetica, libera in care fiecare va spune ce crede ca este mai important pentru aceasta tema si va promit ca daca suntem putin organizati la urma vom intelege ceva mai multe despre viata lui Jeff decat ne-a spus veronica :wink:


Last edited by coser on Sun Feb 05, 2006 7:18 pm, edited 1 time in total.


_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 05, 2006 7:17 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Veronica ai inceput bine

veronica wrote:
sa luam punctele de reper: soarele, luna, ascendentul.

soarele in varsator (aer), in casa a V inseamna un spirit liber si avangardist, intr-un vesnic flirt cu femeile, imposibil sau foarte greu de "legat". de asemenea ar putea insemna un om sportiv (jeff are intr-adevar institutul de sport ca studii) si caruia ii place sa traiasca bine (sa manance si sa bea bine, sa se inconjoare de lucruri frumoase).

ascendentul in balanta (aer): sociabilitatea, fizicul placut

faptul ca soarele si ascendentul sunt amandoua in semne de aer, ne poate sa face sa concluzionam ca jeff stie foarte bine sa comunice. e un om foarte convingator si placut de toata asistenta, barbati si femei deopotriva. are foarte mult de castigat de aici, pentru ca toate afacerile lui se bazeaza pe relatii cu cine trebuie si unde trebuie. i se deschid cu usurinta foarte multe usi, conduce cu usurinta echipe mari de oameni si chiar daca mai face si gafe, pur si simplu nu te poti supara pe el


Veronica hai sa adaugam la observatiile tale, corecte, si faptul ca avem de-a face cu doi guvernatori (Uranus - a semnului natal si Venus la asc) in mers retrograd pe doua semne de pamant.
Asta poate aduce o frustrare pe dorinte si posibilitati (casele XII si VI case de finalitate) si o mobilizare interioara puternica (ambitie - implicarea zodiei Fecioara) in vederea dominarii unui complex de inferioritate bine mascat si ascuns pe care il are (Guv natala in XII, venus in capricorn). Va prefera astfel sa munceasca pentru a masca o teama de necunoscut si o obsesie a finalitatii.
cand se va analiza configuratia se va vedea ce sta la baza acestei obsesii si cam care ar fi, dupa reactia planetelor, rezolvarea...

Acum sa continuam 2. semnele de generatie dupa care va las pe voi pana la interpretarea sintetica pe care vom incerca sa o facem impreuna:
Saturn este cel care da tonul semnelor de generatie. In fiecare ciclu el delimiteaza 12 generatii a cate aprox. 2,5 ani fiecare. Atunci cand este in Pesti el aduce o generaie dornica de empatie, compasiune acceptare si dependenta de un factor, insa inclinata sa renunte la conveniente pentru un bine superficial, adesea inferior conditiei lor. Saturn in Pesti ca semn de generatie aduce o generatie influentabila, asupra carora toate celelalte semne de generatie pot interveni sa isi ceara drepturile. Oamenii nascuti cu acest semn se pot intoarce brusc din drum pentru ca au impresia ca drumul vietii lor merge in alta directie, renunta subit la eforturi impresionante si o iau de la capat cu o forta speciala. Curajul si increderea in sine sunt raritati, ei mai mult braveaza si tocmai de aceia aleg adesea izolarea. Aceasta izolare poate fi ruperea de civilizatie sau detasarea de ceva ce societatea le-a aratat in mod implicit: studii, moralitate sau imoralitate, evolutie spirituala, traditie, discernanamant etc. Ei au nevoie sa-si redefineasca notiune de renuntare pentru ca in mintea lor, fara o educatie potrivita, aceasta renuntare include obsesia reusitei. Pentru ei nu prea exista jumatati de masura. Nu vorbesc despre asta sunt convinsi ca lumea se imparte in slabi si puternici, dar nu vor recunoaste niciodata implicit acest lucru.
La tema analizata semnul de generatie este in casa VI. El este asadar muncitor, rabdator, constiincios si ambitios ... asta se va spune despre el in comparatie cu cei din generatia lui. Disponibilitatea lui pentru munca este insa motivata de obsesia saraciei, a lipsurilor majore, a umilintei profesionale.
Asadar pentru ceilalti Jeff este un subaltern muncitor, un executant disciplinat, dar mandru, imposibil de imblanzit, insa usor de speriat atunci cand ii exploatezi teama de saracie.

Am epuizat primele doua puncte.
Punctul 3 este deja inceput de Mihaela:
Mihaela01 wrote:
- alt aspect important este Venus retrograd in capricorn si in casa 4.
E clar ca pune banii mai presus de sentimente, iar o posibila casatorie va fi din interes, datorita eventualelor avantaje materiale sau sociale oferite de partenera. Venus retrograda in capricorn este indiciul ca sufera de un blocaj la nivel afectiv. Isi ascunde sentimentele, de fapt intampina mari probleme in a si le manifesta, si de aceea se autocenzureaza drastic analizand totul la rece. In final e posibil sa se refugieze in alte activitati; in natura ar fi cel mai indicat.

Corect... si ca o completare venus cand este retrograd aduce in primul rand senzatia iubirii neimplinire...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: observatii
PostPosted: Sun Feb 05, 2006 7:43 pm 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
gheorghita,

tot ce ai spus despre saturn in pesti se potriveste cu jeff, mai putin asta:

Quote:
Asadar pentru ceilalti Jeff este un subaltern muncitor, un executant disciplinat, dar mandru, imposibil de imblanzit, insa usor de speriat atunci cand ii exploatezi teama de saracie.


jeff nu e subaltern, n-a fost niciodata. mereu a lucrat fie pe cont propriu -singur - fie a fost patron, intreprinzator. ma uimeste si pe mine, pentru ca saturn in casa a VI-a te duce in primul rand cu gandul la un subaltern constiincios. nu-mi dau seama, ce aspect ar putea fi mai puternic, astfel incat sa contracareze aceasta tendinta pe care o imprima saturn?

in privinta lui venus in capricorn si interesul material... are intr-adevat tendinta de a se folosi de femei. nu de banii lor in mod necesar, in nici un caz nu e genul intretinut. dar de relatiile si oportunitatile materiale si sociale oferite de ele. uite ca nu-mi dau seama daca ele insele s-au simtit folosite, din afara nu se vede ca si cum le-ar folosi. se vede mai degraba ca un avantaj pe care ele il ofera unui prieten, care la randul lui le va ajuta si el cat poate.

veronica

veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 05, 2006 8:05 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Independenta ii sta in caracter unui Varsator, si fiind si Mercur conjunct cu Soarele, poate accentueaza aceasta independenta.
La capitolul planete retrograde nu ma pricep, stiu ceva despre o schimbare a semnificatiilor in cazul in care o planeta e retrograda, in sensul ca planeta respectiva e "zapacita". Ma rog, asa imi vine acum in minte. Va las pe voi sa explicati ce fac exact cele 4 planete retrograde. Ceea ce observ acum este ca Mercur este combust (ca tot vorbeam aici de mercur combust), orbul e de 1g 19m. Si Soarele este in fata Mercurului, deci cum este mai rau (am citit undeva ca daca Mercur este inaintea Soarelui este mult mai bine, ratiunea scapand cumva de incendierea data de soare). Dar casa V nu este casa jocurilor si distractiilor? Veronica, lui Jeff ii plac distractiile, jocurile in general?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 05, 2006 8:23 pm 
In privinta calitatii de patron pt Jeff as face o remarca pt ca exista in tema sa axele AS-DES si MC-FC exact ca si la mine. Deci MC progresat in jurul varstei de 30 de ani se situeaza in Leu iar mai tarziu putin MC progresat il intalneste pe Pluton. Bine acum la el e si Uranus acolo impreuna cu Pluton.

-pct.4-are 6 planete in semne de aer (si Mercur exaltat). Se exprima extrem de usor, convingator si atinge foarte usor coarda sensibila atunci cand vrea. Are 6 planete in semne de apa: isi exteriorizeaza foarte usor si frumos sentimentele, iar 4 planete in semne de pamant indica si ceva abilitati in ceea ce priveste simtul practic. Iar lipsa planetelor in semne de foc indica o persoana calma fara accese colerice.

-mai multe planete in emisfera vest inseamna ca are un anumit grad de dependenta fata de parerile altora, iar planetele sunt mai multe in emisfera nord indica oarece interiorizare.

Vreau sa comentez putin conjunctia tripla Soare-Mercur-Lilith din casa 5. In primul rand Mercur e ars de Soare (e la mai putin de 3 grade fata de Soare), ceea ce intuneca putin mentalul. Aici te rog Gheorghita sa-mi spui daca Mercur e inaintea Soarelui sau e dupa Soare.
Lilith in Varsator indica incalcarea oricaror reguli morale si chiar excese sexuale. Si mai e si in casa 5. Deci un apetit erotic excesiv si egoist.
Deci nu poate avea relatii decat cu femei fatale sau neobisnuite pt ca nu judeca limpede in privinta asta.
Conjunctia respectiva face cuadratura cu Neptun adica senzatiile tari oferite de droguri sau alcool nu cred ca lipsesc din decor.
Cam atat deocamdata.
mihaela.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 05, 2006 8:30 pm 
Postul pt care apare Guest este al meu. Si l-am trimis si de doua ori. Nu stiu de ce. Scuze!
mihaela.
P.S. Gheorghita stergi tu una din cele doua postari? Merci.
mihaela.


  
 
 Post subject: Re: observatii
PostPosted: Sun Feb 05, 2006 8:30 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
veronica wrote:
gheorghita,

tot ce ai spus despre saturn in pesti se potriveste cu jeff, mai putin asta:

Quote:
Asadar pentru ceilalti Jeff este un subaltern muncitor, un executant disciplinat, dar mandru, imposibil de imblanzit, insa usor de speriat atunci cand ii exploatezi teama de saracie.


veronica


Corect, dupa ce parcurgem cele 10 puncte ne oprim asupra interpretarii sintetice si vedem ce se aplica si ce nu din definitiile astrologice. Ai perfecta dreptate... dar acum doar colectam informatii

scuze ca am uitat sa setez necesitatea inregistrarii si al acest forum... am rectificat...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 05, 2006 8:36 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Mihaela01 wrote:
In primul rand Mercur e ars de Soare (e la mai putin de 3 grade fata de Soare), ceea ce intuneca putin mentalul. Aici te rog Gheorghita sa-mi spui daca Mercur e inaintea Soarelui sau e dupa Soare.
Lilith in Varsator indica incalcarea oricaror reguli morale si chiar excese sexuale. Si mai e si in casa 5. Deci un apetit erotic mihaela.


Soarele 18 grade 38 minute
Mercur 19 grade si 58 minute

Deci conjunctia este in separatie

pana aici totul pare corect si succint...
Avem analiza pe
1 - comentata de veronica
2. comentata de mine
3 si 4 de Mihaela
... Mihaela a adaugat un succint comentariu la 8...

... sa continuam


Last edited by coser on Sun Feb 05, 2006 8:51 pm, edited 1 time in total.


_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 05, 2006 8:45 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Mihaela wrote:
-mai multe planete in emisfera vest inseamna ca are un anumit grad de dependenta fata de parerile altora, iar planetele sunt mai multe in emisfera nord indica oarece interiorizare.

Sunt 6 la 4. Intr-adevar, sunt mai multe intr-o parte, dar nu cu mult mai multe. In "The Inner Sky", S. Forrest spune ca o regula ar fi urmatoarea: fiecare planeta un punct, Soarele si Luna 3 puncte. Daca suma este de minim 9, putem spune ce a zis Mihaela, daca nu, nu.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 05, 2006 8:55 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Sunt mai multe planete in emisfera vestica... indiferent ca luam in calcul celelalte elemente astrologice altele decat planetele...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 05, 2006 10:26 pm 
Axa Scorpion-Taur interceptata de casele II-VIII, ma duce la gandul ca isi va pierde bunurile. Poate era mai bine ca in casa II sa fie interceptat taurul insa asa cum este cred ca e posibil sa-si piarda proprietatile datorita unor boli. Avand in vedere celelalte comentarii despre el, ma indoiesc ca vor fi boli ale gatului.

Iar careul in T cu Jupiter ca focar ma cam intriga.
Jupiter in casa 9 si in Gemeni denota relatii foarte bune cu strainatatea, calatorii placute prin locuri indepartate si trigonul Soare-Jupiter il ajuta foarte mult in acest sens.
Insa careul in T cuprinde niste cuadraturi cam necrutatoare fiind implicati Pluton si Saturn. Iar opozitia Pluton-Saturn mai indica o violenta extrema chiar indreptata impotriva sa. Cuadraturile Pluton-Jupiter si de asemenea Luna-Jupiter sunt aducatoare de mari ghinioane si pierderi.
Nu cred ca ma voi pronunta in privinta careului in T. Eventual as putea sa spun ca va fi silit intr-un fel sau altul spre o viata foarte retrasa chiar pustnica. Desi pare greu de crezut.
A fost doar o parere, iar daca e gresita, Gheorghita ma va corecta.
mihaela.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 05, 2006 10:53 pm 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
oops :oops:

am facut o mare greseala, va rog sa ma iertati: ora nasterii nu e 21:54 ci 21:45. acum mi-am dat seama, cand mihaela vorbea de axa interceptata scorpion-taur, in vreme ce in astrograma la care ma uit eu, axa interceptata e de fapt gemeni-sagetator, pe casele III-IX.

scuze, scuze, scuze,


veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 05, 2006 11:49 pm 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
sa incerc eu sa discut axa interceptata, cu un ochi pe carte.

axa interceptata sagetator-gemeni, pe casele III-IX. contine planeta jupiter in gemeni in casa a IX-a, jupiter retrograd. jupiter guverneaza sagetatorul si casa a IX-a, deci este prost plasat in semn, dar bine plasat in casa. de asemenea axa este oarecum inversata, traditional gemenii guverneaza casa a III-a si sagetatorul casa a IX.

axa interceptata semnifica dificultati care trebuie depasite la nivel karmic. energiile implicate de axa sagetator-gemeni au fost incorect utilizate intr-o viata anterioara, si acum sunt greu de folosit intr-un mod pozitiv. exista in stare latenta, dar actioneaza mai degraba ca o bariera decat ca un impuls. care ar fi energiile implicate de axa sagetator-gemeni: cele legate de comunicare, studiu, spiritualitate.

hm, sunt cam in ceata, cred ca nu inteleg foarte bine implicatiile axei interceptate. spre exemplu, acum as zice (asa, de la mine), ok, jeff nu-i un om spiritual, insa partea cu comunicarea o compenseaza foarte bine, caci mercur este conjunct cu soarele si in trigon cu jupiter. e drept, in casa a V-a. asta ar putea insemna ca la el nu reuseste sa comunice decat daca activeaza si componenta afectiva. nu reuseste sa comunice "la rece", pur si simplu.

jupiter retrograd in casa a IX-a ar putea favoriza deschiderea spre spiritualitate, insa este blocat de cele doua cuadraturi. poate ca s-ar putea produce o "trezire" puternica in cazul in care ar fi confruntat cu o problema majora tinand de axa VI-XII (vezi boala lui cu intestinele)?

complicat. nu=s de fapt sigura de nimic din tot ce-am zis mai sus. sunt doar deductii logice, dar nu le "simt"

veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Feb 06, 2006 12:55 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Nu-i nimic, se mai intampla. Uite tema corecta
Image

Mihaela avansase ideea ca Jupiter in IX ar indica o relatie buna cu strainatate. Da, asa ar fi fost daca nu intervenea schimbarea de ora, care plaseaza acum Jupiter pe axa interceptata. Dorinta lui de putere vine prin conditionari de ordin social. Relatiile cu strainatatea sunt conditionate si paguboase. Prin asta el trebuie sa aiba incredere in oameni... refuzul il duce la esec... atunci cand pacaleste va pierde...

Axa interceptata Gemeni-Sagetator aduce probleme de decizie. Judecatile sale sunt luate impotriva tuturor. Alegerile sale au la baza idei originale, oranduite dupa o logica speciala. Comunicarea devine un handicap, comunica, dar numai ce vrea si cand vrea, iar moralitatea si-o defineste dupa propriile percepte. Spune doar ce adevar vrea si numai atunci cand trebuie sa obtina un avantaj. Este alunecos si viclean.

Sa mai continuam ... au mai ramas cateva conjunctii de abordat si "aripile de pasare"... dupa care facem rezumatul... :wink:



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Feb 06, 2006 3:44 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Eu inca nu m-am prins de o chestie elementara. Jeff are asc in Balanta. Asta inseamna ca este vazut ca o persoana care poate crea cu usurinta relatii armonioase. Acum, guv Balantei este Venus, care e in Capricorn si in casa IV. Cum se interpreteaza Venus? E clar ca legam interpretarea ei de semnificatia data de Ascendent. Atunci putem zice:

1. Aceasta usurinta de a crea relatii armonioase se indreapta in directia vietii private (casa IV).
2. Uh, acum vad ca Venus in Capricorn da o atractie pentru persoane mai in varsta si iubire nestatornica... :roll: Asta se potriveste pt Jeff

Ei, intrebarea mea era de fapt care e mai importanta: casa sau semnul unde se afla guvernatorul Ascendentului (sau al altui semn, ma rog)?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Feb 06, 2006 4:03 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Mihaela:
mihaela01 wrote:
-clusterum in casa 5-deci domeniul aventurilor si al flirturilor este prioritar pt el in viata asta. Si faptul ca Lilith e si ea pe acolo nu era chiar de dorit, deoarece il impinge spre aventuri cu femei...nepotrivite ca sa nu spun de calitate inferioara.

Asta am inteles
mihaela01 wrote:
-clusterum de asemenea si in casa 12. Deci aventurile respective ar fi bine sa ramana secrete.

Asta nu mi-e clar. De ce legam semnificatia unei grupari cu semnificatia alteia? A doua grupare e in Fecioara. De ce nu zicem asa: Jeff e o persoana foarte practica, muncitor, inclinat spre amanunt, care despica firu-n patru etc. Si semnificatia casei XII: ii place sa faca bine altor oameni, fara a primi o recompensa pentru asta.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Feb 06, 2006 4:21 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
viata de aventurier , cu risc mare chiar, ne-ar putea fi sugerata, zic, si de prezenta "marelui benefic" jupiter, in exil, in gemeni. iar faptul ca este retograd ar defini o persoana religioasa. ma gandeam ca postura de sef de ceva anume , deci marea lui independenta, ar fi sugerata de semnul gemeni din casa VIII....


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Feb 06, 2006 4:23 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
scuze, am gandit casa IX si am tastat VIII...


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Feb 06, 2006 4:24 pm 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
mihnea,

nici eu nu cred ca planetele din casa a XII-a semnifica neaparat aventurile lui secrete. soarele in varsator e foarte libertin si nu isi face prea mari probleme despre "ce va zice lumea".


veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Feb 06, 2006 4:29 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
mag:
Daca gresesti cand tastezi ceva, poti da clic pe edit la postul respectiv ca sa editezi ce-ai scris

Veronica:
da, e o mare problema (pt mine) sa aleg care din cuvintele-cheie sunt alea bune, de fapt poate in asta sta dificultatea astrologiei


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Feb 06, 2006 4:30 pm 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
gheorghita,

Quote:
Mihaela avansase ideea ca Jupiter in IX ar indica o relatie buna cu strainatate. Da, asa ar fi fost daca nu intervenea schimbarea de ora, care plaseaza acum Jupiter pe axa interceptata. Dorinta lui de putere vine prin conditionari de ordin social. Relatiile cu strainatatea sunt conditionate si paguboase. Prin asta el trebuie sa aiba incredere in oameni... refuzul il duce la esec... atunci cand pacaleste va pierde...


ai vrea sa ne explici putin mai amanuntit ce ai spus mai sus? mai ca pentru prosti.
inteleg ca vorbesti de dorinta de putere pentru ca este jupiter implicat. dar de ce "conditionari de ordin social"? vorbesti aici de axa sagetator-gemeni, sau de opozitia de pe casele VI-XII, fecioara-pesti?
scuze ca insist, dar partea cu axa interceptata mi-e foarte greu s-o inteleg.

veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Feb 06, 2006 7:35 pm 
Mihnea, eu am considerat ca atat clusterumul din casa 5 cat si cel din casa 12 indica acelasi lucru si anume aventuri cu tenta erotica. In casa 12 avem luna cu uranus care inseamna viata aventuroasa, iar pt ca e si pluton acolo se adauga si componenta sexuala. Deci existenta planetelor respective m-a facut sa ma gandesc la asta. Daca erau alte planete acolo ar fi fost altceva. Iar faptul ca asta se petrece in casa 12 am spus ca aventurile sunt ilicite.
Iar despre un clusterum in casa 5 se poate spune din start ca indica o inclinatie "naturala" spre aventuri. Da, casa 5 mai e si casa copiilor, a jocurilor si a distractiilor sau a creativitatii. Insa cu Lilith pe acolo si de asemenea si Marte nu cred ca poate fi vorba de altceva. Ca sa nu mai spun de cuadratura lui Lilith cu Neptun. De fapt spiritele noastre in unele vieti mai experimenteaza si chestii de genul acesta. In final trebuie sa invatam de toate.
mihaela.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Feb 06, 2006 7:51 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Mihaela, acum am inteles. Si mai zici ca esti incepatoare... :lol:

Dar explica-mi si mie te rog cum se face cu guvernatorii!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Feb 06, 2006 8:12 pm 
Mihnea,
N-am inteles prea bine despre ce guvernatori vrei sa stii. Insa guvernatorul ascendentului (balanta) este Venus, situat in casa 4. Asta n-ar fi prea rau, insa este retrograd si in Capricorn. Ca si calitate este in peregrinare adica nu e nici suparata nici vesela; e indiferenta. Asta inseamna ca nu-i ramane decat sa actioneze ca retrograda si cu insusiri capricorniene, in casa unde se afla.
Chiar nu stiu daca asta te interesa, insa ti-am spus si eu ce am crezut :? :).
mihaela.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Feb 06, 2006 8:44 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Ai inteles bine. Vroiam sa stiu cum se imbina interpretarea ascendentului mai departe cu guvernatorul ascendentului, sau si mai general, cum se imbina guvernatorul unei anume case cu o planeta aflata in casa respectiva... deci cum se face interpretarea, pentru a obtine o fraza care tine cont de cat mai multe date. Uh, nici eu nu ma exprim prea bine, dar sper ca intelegi ce vreau sa zic.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Feb 06, 2006 8:45 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
IATA CE S-A DISCUTAT PANA ACUM

ca sa nu pierdem ce era mai important

Veronica ai inceput bine

veronica wrote:
sa luam punctele de reper: soarele, luna, ascendentul.

soarele in varsator (aer), in casa a V inseamna un spirit liber si avangardist, intr-un vesnic flirt cu femeile, imposibil sau foarte greu de "legat". de asemenea ar putea insemna un om sportiv (jeff are intr-adevar institutul de sport ca studii) si caruia ii place sa traiasca bine (sa manance si sa bea bine, sa se inconjoare de lucruri frumoase).

ascendentul in balanta (aer): sociabilitatea, fizicul placut

faptul ca soarele si ascendentul sunt amandoua in semne de aer, ne poate sa face sa concluzionam ca jeff stie foarte bine sa comunice. e un om foarte convingator si placut de toata asistenta, barbati si femei deopotriva. are foarte mult de castigat de aici, pentru ca toate afacerile lui se bazeaza pe relatii cu cine trebuie si unde trebuie. i se deschid cu usurinta foarte multe usi, conduce cu usurinta echipe mari de oameni si chiar daca mai face si gafe, pur si simplu nu te poti supara pe el


Veronica hai sa adaugam la observatiile tale, corecte, si faptul ca avem de-a face cu doi guvernatori (Uranus - a semnului natal si Venus la asc) in mers retrograd pe doua semne de pamant.
Asta poate aduce o frustrare pe dorinte si posibilitati (casele XII si VI case de finalitate) si o mobilizare interioara puternica (ambitie - implicarea zodiei Fecioara) in vederea dominarii unui complex de inferioritate bine mascat si ascuns pe care il are (Guv natala in XII, venus in capricorn). Va prefera astfel sa munceasca pentru a masca o teama de necunoscut si o obsesie a finalitatii.
cand se va analiza configuratia se va vedea ce sta la baza acestei obsesii si cam care ar fi, dupa reactia planetelor, rezolvarea...

Acum sa continuam 2. semnele de generatie dupa care va las pe voi pana la interpretarea sintetica pe care vom incerca sa o facem impreuna:
Saturn este cel care da tonul semnelor de generatie. In fiecare ciclu el delimiteaza 12 generatii a cate aprox. 2,5 ani fiecare. Atunci cand este in Pesti el aduce o generaie dornica de empatie, compasiune acceptare si dependenta de un factor, insa inclinata sa renunte la conveniente pentru un bine superficial, adesea inferior conditiei lor. Saturn in Pesti ca semn de generatie aduce o generatie influentabila, asupra carora toate celelalte semne de generatie pot interveni sa isi ceara drepturile. Oamenii nascuti cu acest semn se pot intoarce brusc din drum pentru ca au impresia ca drumul vietii lor merge in alta directie, renunta subit la eforturi impresionante si o iau de la capat cu o forta speciala. Curajul si increderea in sine sunt raritati, ei mai mult braveaza si tocmai de aceia aleg adesea izolarea. Aceasta izolare poate fi ruperea de civilizatie sau detasarea de ceva ce societatea le-a aratat in mod implicit: studii, moralitate sau imoralitate, evolutie spirituala, traditie, discernanamant etc. Ei au nevoie sa-si redefineasca notiune de renuntare pentru ca in mintea lor, fara o educatie potrivita, aceasta renuntare include obsesia reusitei. Pentru ei nu prea exista jumatati de masura. Nu vorbesc despre asta sunt convinsi ca lumea se imparte in slabi si puternici, dar nu vor recunoaste niciodata implicit acest lucru.
La tema analizata semnul de generatie este in casa VI. El este asadar muncitor, rabdator, constiincios si ambitios ... asta se va spune despre el in comparatie cu cei din generatia lui. Disponibilitatea lui pentru munca este insa motivata de obsesia saraciei, a lipsurilor majore, a umilintei profesionale.
Asadar pentru ceilalti Jeff este un subaltern muncitor, un executant disciplinat, dar mandru, imposibil de imblanzit, insa usor de speriat atunci cand ii exploatezi teama de saracie.

Am epuizat primele doua puncte.
Punctul 3 este deja inceput de Mihaela:
Mihaela01 wrote:
- alt aspect important este Venus retrograd in capricorn si in casa 4.
E clar ca pune banii mai presus de sentimente, iar o posibila casatorie va fi din interes, datorita eventualelor avantaje materiale sau sociale oferite de partenera. Venus retrograda in capricorn este indiciul ca sufera de un blocaj la nivel afectiv. Isi ascunde sentimentele, de fapt intampina mari probleme in a si le manifesta, si de aceea se autocenzureaza drastic analizand totul la rece. In final e posibil sa se refugieze in alte activitati; in natura ar fi cel mai indicat.

Corect... si ca o completare venus cand este retrograd aduce in primul rand senzatia iubirii neimplinire...

Mihaela01 wrote:
In primul rand Mercur e ars de Soare (e la mai putin de 3 grade fata de Soare), ceea ce intuneca putin mentalul. Aici te rog Gheorghita sa-mi spui daca Mercur e inaintea Soarelui sau e dupa Soare.
Lilith in Varsator indica incalcarea oricaror reguli morale si chiar excese sexuale. Si mai e si in casa 5. Deci un apetit erotic mihaela.


Mihaela01 wrote:
Iar careul in T cu Jupiter ca focar ma cam intriga.
Jupiter in casa 9 si in Gemeni denota relatii foarte bune cu strainatatea, calatorii placute prin locuri indepartate si trigonul Soare-Jupiter il ajuta foarte mult in acest sens.
Insa careul in T cuprinde niste cuadraturi cam necrutatoare fiind implicati Pluton si Saturn. Iar opozitia Pluton-Saturn mai indica o violenta extrema chiar indreptata impotriva sa. Cuadraturile Pluton-Jupiter si de asemenea Luna-Jupiter sunt aducatoare de mari ghinioane si pierderi.
Nu cred ca ma voi pronunta in privinta careului in T. Eventual as putea sa spun ca va fi silit intr-un fel sau altul spre o viata foarte retrasa chiar pustnica. Desi pare greu de crezut.
A fost doar o parere, iar daca e gresita, Gheorghita ma va corecta.
mihaela.


veronica wrote:
sa incerc eu sa discut axa interceptata, cu un ochi pe carte.

axa interceptata sagetator-gemeni, pe casele III-IX. contine planeta jupiter in gemeni in casa a IX-a, jupiter retrograd. jupiter guverneaza sagetatorul si casa a IX-a, deci este prost plasat in semn, dar bine plasat in casa. de asemenea axa este oarecum inversata, traditional gemenii guverneaza casa a III-a si sagetatorul casa a IX.

axa interceptata semnifica dificultati care trebuie depasite la nivel karmic. energiile implicate de axa sagetator-gemeni au fost incorect utilizate intr-o viata anterioara, si acum sunt greu de folosit intr-un mod pozitiv. exista in stare latenta, dar actioneaza mai degraba ca o bariera decat ca un impuls. care ar fi energiile implicate de axa sagetator-gemeni: cele legate de comunicare, studiu, spiritualitate.

hm, sunt cam in ceata, cred ca nu inteleg foarte bine implicatiile axei interceptate. spre exemplu, acum as zice (asa, de la mine), ok, jeff nu-i un om spiritual, insa partea cu comunicarea o compenseaza foarte bine, caci mercur este conjunct cu soarele si in trigon cu jupiter. e drept, in casa a V-a. asta ar putea insemna ca la el nu reuseste sa comunice decat daca activeaza si componenta afectiva. nu reuseste sa comunice "la rece", pur si simplu.

jupiter retrograd in casa a IX-a ar putea favoriza deschiderea spre spiritualitate, insa este blocat de cele doua cuadraturi. poate ca s-ar putea produce o "trezire" puternica in cazul in care ar fi confruntat cu o problema majora tinand de axa VI-XII (vezi boala lui cu intestinele)?

complicat. nu=s de fapt sigura de nimic din tot ce-am zis mai sus. sunt doar deductii logice, dar nu le "simt"


coser wrote:
Mihaela avansase ideea ca Jupiter in IX ar indica o relatie buna cu strainatate. Da, asa ar fi fost daca nu intervenea schimbarea de ora, care plaseaza acum Jupiter pe axa interceptata. Dorinta lui de putere vine prin conditionari de ordin social. Relatiile cu strainatatea sunt conditionate si paguboase. Prin asta el trebuie sa aiba incredere in oameni... refuzul il duce la esec... atunci cand pacaleste va pierde...

Axa interceptata Gemeni-Sagetator aduce probleme de decizie. Judecatile sale sunt luate impotriva tuturor. Alegerile sale au la baza idei originale, oranduite dupa o logica speciala. Comunicarea devine un handicap, comunica, dar numai ce vrea si cand vrea, iar moralitatea si-o defineste dupa propriile percepte. Spune doar ce adevar vrea si numai atunci cand trebuie sa obtina un avantaj. Este alunecos si viclean.

Sa mai continuam ... au mai ramas cateva conjunctii de abordat si "aripile de pasare"... dupa care facem rezumatul...



Mihnea wrote:
Jeff are asc in Balanta. Asta inseamna ca este vazut ca o persoana care poate crea cu usurinta relatii armonioase. Acum, guv Balantei este Venus, care e in Capricorn si in casa IV. Cum se interpreteaza Venus? E clar ca legam interpretarea ei de semnificatia data de Ascendent. Atunci putem zice:

1. Aceasta usurinta de a crea relatii armonioase se indreapta in directia vietii private (casa IV).
2. Uh, acum vad ca Venus in Capricorn da o atractie pentru persoane mai in varsta si iubire nestatornica... Asta se potriveste pt Jeff


mag wrote:
viata de aventurier , cu risc mare chiar, ne-ar putea fi sugerata, zic, si de prezenta "marelui benefic" jupiter, in exil, in gemeni. iar faptul ca este retograd ar defini o persoana religioasa. ma gandeam ca postura de sef de ceva anume , deci marea lui independenta, ar fi sugerata de semnul gemeni din casa IX


Mihaela01 wrote:
Mihnea, eu am considerat ca atat clusterumul din casa 5 cat si cel din casa 12 indica acelasi lucru si anume aventuri cu tenta erotica. In casa 12 avem luna cu uranus care inseamna viata aventuroasa, iar pt ca e si pluton acolo se adauga si componenta sexuala. Deci existenta planetelor respective m-a facut sa ma gandesc la asta. Daca erau alte planete acolo ar fi fost altceva. Iar faptul ca asta se petrece in casa 12 am spus ca aventurile sunt ilicite.
Iar despre un clusterum in casa 5 se poate spune din start ca indica o inclinatie "naturala" spre aventuri. Da, casa 5 mai e si casa copiilor, a jocurilor si a distractiilor sau a creativitatii. Insa cu Lilith pe acolo si de asemenea si Marte nu cred ca poate fi vorba de altceva. Ca sa nu mai spun de cuadratura lui Lilith cu Neptun. De fapt spiritele noastre in unele vieti mai experimenteaza si chestii de genul acesta. In final trebuie sa invatam de toate.
mihaela.


Mihaela01 wrote:
Mihnea,
N-am inteles prea bine despre ce guvernatori vrei sa stii. Insa guvernatorul ascendentului (balanta) este Venus, situat in casa 4. Asta n-ar fi prea rau, insa este retrograd si in Capricorn. Ca si calitate este in peregrinare adica nu e nici suparata nici vesela; e indiferenta. Asta inseamna ca nu-i ramane decat sa actioneze ca retrograda si cu insusiri capricorniene, in casa unde se afla.
Chiar nu stiu daca asta te interesa, insa ti-am spus si eu ce am crezut .
mihaela.


Pana acum toate au mers bine. Acestea sunt discutiile de colectare a datelor referitoare la tema lui Jeff.
Asa cum am vazut atunci cand incercam sa privim tema disparat definitiile sunt contradictorii si chiar tendentioase departandu-l pe cel care interpreteaza de la adevar. Nimeni nu greseste, ci doar se face apel la o niste definitii. pornind de la cele discutate si avand in fata tema oricine poate elabora o interpretare sintetica, cu conditia sa detine cunostinte minune de astrologie.
Interpretarea sintetica va scoate in evidenta care sunt trasaturile care raman din cele prezentate mai sus.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Feb 06, 2006 10:31 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Hai dragilor, incepeti odata cu interpertarea aia sintetica, ca eu nu stiu ce inseamna :cry:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Feb 06, 2006 11:24 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Mihnea wrote:
Hai dragilor, incepeti odata cu interpertarea aia sintetica, ca eu nu stiu ce inseamna :cry:


Sigur... asa cum am promis... iata o scurta interpretare sintetica si... LA MULTI ANI...ii spunem lui Jeff, maine este ziua lui, daca tot stam de 2 zile cu tema lui in fata :wink:

Jeff, este un tip puternic si ambitos, ii place sa fie in centrul atentiei si sa se vorbeasca despre el. In general varsatorii cu ascendent in balanta au un talent din a se implica in relatii pasagere. Ei uita de bunul mers al lucrurilor si cauta sa se consume prin activitati care sa-i aduca placerea. Pentru ca avem marcaje pe casa V, putem spune ca placerea lui Jeff ste una de imagine, de recunoastere a puterii si implicarii sale (marte in V). Totusi raspunsul cel mai potrivit (ecoul semnalelor sale) il va primit de la femeila mature, cu un simt al proprietatii dezvoltat, responsabile, reci in general (Venus in capricorn) pe care el, prin atentia si implicarea lui, sa le ofere un barbat care in societate este un domn prezentabil, usor distant, dar in pat un om plin de surprize, un "intercity" ce-si ajusteaza viteaza dupa preferintele ei. Cu toate acestea ii place sa cucereasca femeia, sa-si incite atentia cu dorinta lui de stabilitate si apoi renunta la ea pentru ca il tulbura doua lucruri:
1. neimplinirea sa emotionala
2. teama de a nu rani sau a nu se rani
Retrogradarea lui venus pe casa IV aduce teama de casatorie, neputinta de a construi o relatie de durata si o tulburare metabolica mostenita de la mama lui.
Daca relatia lui cu femeile se axeaza pe cele doua directii prezentate mai sus, relatia sa cu societatea se axeaza pe cele 3 conjunctii speciale. Ii place sa atraga atentia, sa fie sef, sa domine, sa demonstreze spiritul lui de invingator si nu suporta sa nu aiba el cea mai buna solutie (conjunctia din casa V), dar poate in acelasi timp munci in conditii grele, impresionand prin seriozitate, simt al detaliului si un anume sharm de muncitor cu care ar putea deveni usor coperta de revista.
Generatia sa il inhiba. Vrea sa demonstreze ca este altfel decat ei, si conjunctia din casa VI il ajuta in acest sens.
Cu toate ca Soarele si Mercur din V indica tipul jovial si vesel, puternic si inclinat spre distractie pana la epuizare, viata lui are o latura secreta evidentiata pe tema sa de conjunctia din casa XII. Nu are pretentii de loc, de spatiu, da impresia ca poate trai oriunde, si chiar poate, insa nu va permite nimanui sa se atinga de traumele sale. Nu va cere ajutor, nu se va planga ca greutatile il depasesc si nu va arata niciodata cata nesiguranta ii poate aduce lui obsesia noului dorinta de a fi cel mai bun si necesitatea de a fi tot timpul in frunte.
Si poate deloc intamplator, conjunctia Uranus-Pluton este conjunctia cu orbul cel mai mic - viata sa secreta este motorul puterii sale. Atunci cand Luna este intr-un semn de restrictie si alaturi de Uranus, nesiguranta lui, vine din faptul ca nu poate fi stabil. Nu ar da nimanui impresia ca este nesigur si, cu atat mai putin, rusinos... tandemul acesta ar putea sa-i creeze probleme neobisnuite ce devin ample cu cat va fugi mai tare de ele.
Interceptarea axei Gemeni-Sagetator ar putea sa-i aduce o inclinatie spre a acorda legii mai multa importanta, o lipsa de intelegere a problemelor cu care se confrunta, dar mai ales o lipsa de intelegere a propriului destin. Jupiter din Gemeni si casa IX este un fost lider de opinie, un cautator al adevarului incurcat in propriile sale dorinte. Daca da impresia unei personalitati necontrolate este pentru ca deja totul este calcult in mintea lui si ii asuma riscurile insa se teme de risc necalculat si chiar are motive. Strainatatea este pentru el o sursa de pericol. Si pentru ca Lilith pe V mai aduce si tentatia de a fi un sef mic in orasul lui o viata, decat un presedinte un an, ca o limitare a propriei dorinte de reusite eu i-as recomanda sa nu se aventureze in afacer riscante, ilegale si cu risc mare pentru ca legea il va incarca usor cu greselile altora.
Jeff este un tip invingator, ce poate deveni usor lider, propriul stapan, insa incapabil sa-si controleze propriile emotii. Un anume mistism ii da o perceptiei intuitiva si il face sa creada ca se price pe la oameni. Chiar se rpicepe si chiar ii intuieste bine, insa teama de esec si neprevazut il face sa fie precis si atent.
Emotiile, senzatia de neimplinire si nemultumirea sunt elementele cele mai slabe ale lui. Fara un Venus retrograd el nu ar fi cedat atat de usor tentatie, fara Uranus retrograd nu ar fi fost atat de ingrozit sa-si ascunda teama si nesigurata, iar fara jupiter retrograd el nu ar fi fost atat de vulnerabil social si nu ar fi trebuit sa o ia de la capat acolo unde altii merg mai departe.

Va astept cu completari



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Feb 07, 2006 2:06 am 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
coser wrote:
Va astept cu completari


Ha, mie o sa-mi ia cateva zile sa diger ce a zis Gheorghita mai sus :roll:

Dar pana atunci, ce e cu aripile de pelican?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Feb 07, 2006 8:33 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
aripile de pasare (Neptun-(Soare-Mercur-Lilith)-(Saturn-Junon-Chiron)-Jupiter) este o configuratie de tip intelectual, ce se formeaza intre patru puncte din tema ce leaga intre ele aspecte de cuadratura si trigon.
Image

Aripile de pasare orienteaza individul spre comunicare spre cultivarea unor talente, spre socializare. Jeff va fi tot timpul fortat de nevoia de face dovada priceperii sale in diverse munci si preocupari fiind cand jovial si deschis cand rece si distant (cuadratura Jupiter-Saturn) ceea ce il va motiva spre a incerca sa se implice in tot felul de activitati practice, care sa-i aduca mai mult bani decat faima si care sa-l ajute sa-si puna in valoare inaginatia sa bogata (trigon Saturn-Neptun). pe de alta parte curajul de a se impune il face pe Jeff sa piarda multe oportunitati, iar orgoliul ca este cel mai bun sa-l faca sa traieasca in propriile sale fantezii (cuadratura Mercur-Neptun). Are insa noroc, iar opotunitatile chiar daca sunt tendentioasa el le transforma in avantaj propriu. Are calitati de lider si abilitati intelectuale remarcabile, dar le rispieste prin placeri extravagante si dispute inutile (trigon Mercur-Jupiter, implicarea lui Lilith in aspect din Varsator si casa V).
Cu alte cuvinte configuratia aripile de pasare ii aduce lui jef calitati pe care si le pune in valorea motivat de un stres interior. Vrea sa se implice in social, vrea sa-si intretina imaginea lui de "macho" cum spunea Veronica va trebuie sa uzeze de norocul sau la maximum ceea ce duce la o implicarea sociala originala, usor neobisnuita.
In orice configuratie, deci si in aceasta pe care o analizam aici, debuseul este dat de planeta din configuratia analiza care se implica in alte aspecte sau configuratii. Este cazul lui Saturn care face o opozitia cu cele trei planete din casa XII accentuand sentimentul de nesiguranta si idea ca pe el nu-l ajuta nimeni, este singur in fata vietii si de aceia trebuie sa se descurce. Aceasta opozitia aduca multa tensiune, multa frica. Jeff se teme de singuratate, iar nesiguranta data in o data de opozia Luna-Saturn si a doua oara de cojunctia Luna-Uranus nu se neaga pe sine (ca la matematica "-" cu "-" = "+") ci se cumuleaza amplificand tensiunea interioara. Pentru ca aspectul implica doua case de boala debuseul va fi lezarea sanatatii. Varsatorii nu se opresc din orientarea lor si foarte greu devin altfel, de aceia sanatatea poate fi o problema pentru el.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Feb 07, 2006 10:25 am 
In tema lui Jeff exista o planeta dominanta? Sau nu intotdeauna avem de-a face cu o planeta dominanta intr-o tema?

Ca o alta concluzie pe care am tras-o eu pe langa tot ce s-a spus, ar fi ca are NN in Gemeni si in casa 9. Deci NS in Sagetator. Adica dorinta lui mare pt libertinaj este o reminiscenta a vietii trecute de care ar trebui sa scape. Lectia tolerantei poate fi dura pt ca Jupiter aflat in acelasi semn cu sensul vietii actuale nu-l ajuta prea mult. Deci el in aceasta viata, este obligat intr-un fel sau altul, sa faca ceea ce trebuie.
mihaela.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Feb 07, 2006 11:24 pm 

Joined: Mon Aug 01, 2005 4:11 pm
Posts: 35
Frumos experiment!
M-a tinut cu sufletul alert si cu ochi pe ecran. Verificam de zeci de ori daca a mai scris cineva ceva. Eram disperata ca nu sunt la curent cu posarile noi.
Am invatat mult din aceasta lectie.
Va rog, continuati "experimentele". Poate ca odata voi avea curajul sa ma alatur voua.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Feb 07, 2006 11:28 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Mihaela01 wrote:
In tema lui Jeff exista o planeta dominanta?


Exista Mihaela... dar aici nu este vorba despre o singura planeta, ci de un aspect realizat intre doua planete - inconjunctia Mercur-Uranus in situatia in care Mercur si Uranus sunt in receptie mutuala.
Aceasa inconjunctie ii aduce calitati intelectuale speciale si putina sansa in a si le pune in valoare...
Aceasta inconjunctie vine pe tema sa cu o valoare emotionala evidenta si intensa. Care crezi tu ca este asta?

Ela,
ma bucur ca ti-a placut. Experimentele aduc mari bucurii in stiudiul astrologiei. Ele insa nu inlocuiesc studiul propriu zis al aspectelor, ci ajuta la o sedimentare a informatiei si, prin caracterul lor practic, la descoperirea propriului mod de analiza.
Ele aduc tot atatea prilejuri de a pune in valoare calitatile si cunostintele. Aceste experimente sunt deschise tuturor...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Feb 08, 2006 12:42 am 
Quote:
Mihaela01 wrote:
In tema lui Jeff exista o planeta dominanta?


Exista Mihaela... dar aici nu este vorba despre o singura planeta, ci de un aspect realizat intre doua planete - inconjunctia Mercur-Uranus in situatia in care Mercur si Uranus sunt in receptie mutuala.
Aceasa inconjunctie ii aduce calitati intelectuale speciale si putina sansa in a si le pune in valoare...
Aceasta inconjunctie vine pe tema sa cu o valoare emotionala evidenta si intensa. Care crezi tu ca este asta?


Pai,Daca Mercur e in Varsator, si Uranus e in Fecioara, iar intre ele e inconjunctie, cred ca ar putea fi o abilitate foarte mare (talent chiar) spre astrologie. Cred, pesupun :?.
mihaela.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Feb 08, 2006 2:21 am 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
Quote:
Pai,Daca Mercur e in Varsator, si Uranus e in Fecioara, iar intre ele e inconjunctie, cred ca ar putea fi o abilitate foarte mare (talent chiar) spre astrologie. Cred, pesupun .
mihaela.


talent ptr astrologie? de ce? :?:

veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Feb 08, 2006 2:32 am 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
gheorghita,

multumesc mult pentru explicatiile extensive pe care le-ai dat. si mie mi-a luat ceva timp sa rumeg si inca n-am terminat. as avea o intrebare, ca tot veni vorba de inconjunctie. de fapt avem o inconjuntie intre 2 grupuri de planete, cele de pe casa a V-a, si conjunctia de pe casa XII. daca ar fi sa interpretezi doar inconjunctia, ce ai spune despre ea? sau poate la asta te-ai referit cand ai spus ca marea forta a lui jeff vine din viata lui secreta, din dorinta de a-si masca vulnerabilitatea?

veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Feb 08, 2006 9:34 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
veronica wrote:
sau poate la asta te-ai referit cand ai spus ca marea forta a lui jeff vine din viata lui secreta, din dorinta de a-si masca vulnerabilitatea?

veronica


corect, am avut si asta in vedere si acel saturn in VI care in Pesti care, dupa parerea multora, aduce slabiciune si incurcaturi profesionale. Partea buna este ca inconjunctia ofera un bine potential, in sensul ca lucrurile pot evolua spre bine dar lent. Inconjunctia ofera un alt ritm de lucru al planetelor. Intelectual si dorinta lui de libertate a propriul ritm de lucru, de aceia poate crea impresia ca este intransigent, el insa are nevoie de putin timp pentru a-si racorda emotionalul la noile valori. Pt ca Uranus este in conjunctie cu Luna si este Fecioara in joc, retinerea lui poate fi argumentata prin rezerva, prudenta, teama, rusine(!!!chiar asa, rusine - Luna in Fecioara ofera si asta!!!??), el insa are un alt ritm de lucru. Nu este lent la minte, nu este inhibat si nici nu are carente de personalitate, pur si simplu are alt ritm. .. si daca luam in calcul dinamismul lui Jupiter pe IX, care, prin faptul ca este retrograd si pe axa interceptata, il poate duce pe un drum gresit prin reactii de moment, necontrolate, intelegem ca aceasta retinere, aceasta, sa-i spunem, inhibitie nu poate fi decat benefica, poate chiar salvatoare. Este ca o frama de motor... he he ca tot e varsator :D (nu ma pricep la masini.. a nu se intelege altceva).

Mihaela01 wrote:
cred ca ar putea fi o abilitate foarte mare (talent chiar) spre astrologie

Mihaela,
atractia spre astrologie nu este exclusa, accentarea acestei stiinte esoterice poate fi o varianta, cum bine ai intuit. In primul rand Mercur in Varsator care aduce o deschidere a mintii, Uranus retrograd care ii ifera o curiozitate si o fasinatie speciala fata de tot ce este ascuns si ocult si, nu in ultimul rand, retrogradarea lui Jupiter care il prezinta ca un fost lider de opinie. Pt ca Jupiter este pe casa IX avem de-a face cu un trecut bun, cu o karma buna creata prin libera exprimare a convingerilor sale, poate chiar a credintei sale, insa contextul in care traieste el nu ii permite sa descopere asta... Ceea ce ai intuit tu exista si este potential in tema lui.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Feb 08, 2006 10:03 am 
Aaaa!!! Genial :D. Da, Gheorghita asta era! Chiar ma gandeam care e rezolvarea conflictului din tema sa. Pt ca exista intr-adevar tendinta la el de a o lua pe o cale gresita. Iar aceasta inconjunctie il opreste. Este sustinerea astrala pt ca de fapt astrele vor sa ne ajute.
Multumesc mult de tot :).
mihaela.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Feb 08, 2006 12:12 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
:wink:



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Mar 11, 2006 1:12 am 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
acum de cand cu sectiunea filme, mi-a venit o idee. personal, mi se pare ca jeff seama uimitor cu ciaran hinds (rome, munich, lara croft, etc). pentru cine vrea sa-si faca o idee:

http://images.google.com/imgres?imgurl=http://www.bbc.co.uk/drama/faces/images/ciaran_hinds_large.jpg&imgrefurl=http://www.bbc.co.uk/drama/faces/ciaran_hinds.shtml&h=165&w=250&sz=14&tbnid=fzxw1JeI4ax6zM:&tbnh=69&tbnw=106&hl=en&start=6&prev=/images%3Fq%3Dciaran%2Bhinds%26svnum%3D10%26hl%3Den%26lr%3D%26sa%3DG

veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 48 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group