It is currently Thu Mar 28, 2024 11:40 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 30 posts ] 
Author Message
 Post subject: As dori si eu astrograma mea.
PostPosted: Thu Jun 01, 2006 9:50 pm 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
Sunt nascuta in 12.05.1964. Imi puteti spune care este astrograma mea ? Va rog frumos.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jun 02, 2006 12:01 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Eu unul nu pot sa spun nici o vorbulita, ca nici tu nu ai spus orasul si ora.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jun 02, 2006 12:24 pm 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
Sunt nascuta in Gircina/Neamt in 12.05.64, ora nu stiu sa o spun deoarece mama mea nu mai stie.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jun 02, 2006 1:37 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Asa arata astrograma

Image

Am modificat putin harta, in sensul ca acum orburile sunt mai mari (normale, sa zicem ca inainte erau mai mici), drept pt care ai mai multe corturi si mai multe careuri in T :lol:

Fara ora, da-mi voie sa te intreb despre casnicia ta, daca e chiar asa un dezastru.


Last edited by Mihnea on Sun Aug 06, 2006 11:23 pm, edited 1 time in total.

Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jun 02, 2006 2:59 pm 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
Mihnea wrote:
Asa arata astrograma

Image

Fara ora, da-mi voie sa te intreb despre casnicia ta, daca e chiar asa un dezastru.


Last edited by ADRIA on Mon Jun 05, 2006 7:34 pm, edited 1 time in total.

Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jun 02, 2006 8:41 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
ADRIA wrote:
Ai putea sa-mi interpretezi si mie astrograma?


As putea sa incerc sa fac asta. Lipsa orei ma cam incurca, dar toate trebuie sa aiba un inceput, nu? Asa ca daca spun ceva gresit, o sa te rog sa-mi atragi atentia.
In primul rand la tine se observa muuulte planete in Taur, semn al posesivitatii si materialismului. Money, money, money... cam asta-i ritmul. Vrei sa nu-ti lipseasca nimic, si te sperii daca situatia tinde sa fie cumva instabila, fara sa ai siguranta zilei de maine (doamne fereste de asa ceva!). Conjunctia Lunii cu Soarele te face sa ai stari ciclice de depresie-fericire, ba-n sus, ba-n jos... probabil in primii ani ai copilariei ai trait si un episod dramatic. Din nefericire Luna e in conjunctie cu Pleiadele si face careu cu Saturn, ceea ce e f probabil sa-ti cauzeze probleme cu vederea. Ai grija de ochisori! In alta ordine de idei, Nodul Sud este in Capricorn. Cred ca esti axata f mult pe munca, pe afirmare sociala, in viata asta (adica o meteahna din vietile anterioare). Daca vei continua asa, nu-i de bine. NN in Rac iti arata calea de urmat, spre intemeierea unei familii si spre iubirea si echilibrul ei. Dar asta-i greu, nu-i asa?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Configuratia "cort"
PostPosted: Sat Aug 05, 2006 10:36 pm 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
in astrograma mea apar o multime de configuratii "cort", ce inseamna asta?
am citit ca cele doua planete de la varful acestei configuratii imi spune scopul de atins, dar daca la mine sunt mai multe asemenea configuratii inseamna ca eu am mai multe scopuri in viata asta?
La careul in T care este planeta focar?


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Aug 06, 2006 1:24 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Adria, voi incepe cu sfarsitul....
Luna este planeta focar in cazul careului de care zici.
Cat despre corturi, nu prea stiu ce sa zic. :? Le-am admirat si cred ca acele planete din varfuri, aflate in cj,reprezinta, cum spuneai si tu, scopurile ce trebuie sa le atingi. :oops:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Configuratia "cort"
PostPosted: Sun Aug 06, 2006 9:57 am 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
multumesc Mag, dar mai am o intrebare ?
daca planata focar al careului in T este luna iar aceasta este in casa I care este o casa unghiulara (cardinala) pot spune ca este un careu in T cardinal?


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Aug 06, 2006 10:14 am 
User avatar

Joined: Mon Jul 03, 2006 2:11 pm
Posts: 156
Location: Galati
Mag, nu te supara, dar eu cred ca planeta focar in careul cu pricina este asteroidul conjunct cu saturn din pesti casa 11.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Aug 06, 2006 10:15 am 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Draga Mag, planeta focar intr-un careu in T este cea care face 2 careuri cu celelalte 2 planete. Cortul are forma unui trapez, si cele 2 planete din varfuri, ca sa zicem asa, sunt in sextil una cu alta.

Adria, daca vrem sa invatam ceva, ar trebui sa primim un feedback de fiecare data cand spunem ceva. Daca ne ascundem fiecare cum putem, nu cred ca o sa iasa ceva bun. Cum poti sti daca ceea ce ai zis e bine sau nu, daca cel mai in masura sa aprecieze acest lucru nu zice nimic?

Referitor acum la configuratiile pe care le gaseste ZET, este un mic bug in programare, de multe ori nereusind sa "vada" anumite aspecte, si de multe alte ori vede ceea ce n-ar trebui sa vada.



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: pentru Mihnea
PostPosted: Sun Aug 06, 2006 1:43 pm 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
Lasand la o parte casatoria mea (nu am fost casatorita niciodata) tot ceea ce ai spus Mihnea este adevarat .
Am avut o relatie cu un barbat care m-a iubit la nebunie dar n-a fost sa sa fim impreuna (am un baiat frumos si destept cu acest barbat). Pot spune ca impreuna cu baiatul meu formez o familie si muncesc si lupt pentru aceasta familie (vorba ta , sa nu ne lipseasca nimic).
In urma cu sapte ani am inceput o relatie cu un coleg de servici, dar a fost dezastru, bine ca s-a terminat .

Eu sunt o fire deschisa , nu inteleg de ce te-ai suparat .
Am pus niste intrebari referitoare la aceste configuratii fiindca vreau sa le inteleg si eu.
Daca zici ca ZET-UL nu este bun atunci care program sa-l folosesc?


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Aug 06, 2006 2:06 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Mihnea wrote:
Draga Mag, planeta focar intr-un careu in T este cea care face 2 careuri cu celelalte 2 planete. .


Draga Mihnea, nu inteleg nimic!! :? Definitia planetei focar e limpede, si tot asa de limpede este pentru mine si faptul ca Luna la 29,21 taur este in careu cu saturn la 4,7 pesti si cu uranus la 5,55 fecioara! :? Ce nu am inteles?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Aug 06, 2006 2:21 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
SKORPIA wrote:
Mag, nu te supara, dar eu cred ca planeta focar in careul cu pricina este asteroidul conjunct cu saturn din pesti casa 11.


Skorpia, supararea este exclusa ! Pot spune ca m-ai ajutat sa inteleg ca vorbeam de lucruri diferite! Sincer eu nu ma uitasem la acel careu in T de care zici tu , nefiind o configuratie realizata de 3 planete. Careul "meu" este cel format de luna (focar), saturn si uranus!
Acum m-am lamurit! :lol:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Aug 06, 2006 8:33 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
mag wrote:
Luna la 29,21 taur este in careu cu saturn la 4,7 pesti si cu uranus la 5,55 fecioara! :? Ce nu am inteles?


Ha. E bine, sigur ca da. Credeam ca te referi la configuratia aratata de ZET, care zice ceva intre Luna-Junon-Vesta, care fiind o aiureala evident iese din calcul. Pt careul indicat de tine (pe care de fapt de-abea acum l-am vazut), desigur ai dreptate.

Adria, e f usor sa gresim la harta ta, care nu are ora. De-asta ti-am zis de feedback, cel putin la tine e absolut obligatoriu. Desigur e valabil si la altii, mai ales ca (aproape) toti suntem incepatori.



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: pentru Mihnea
PostPosted: Sun Aug 06, 2006 9:05 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
ADRIA wrote:
Daca zici ca ZET-UL nu este bun atunci care program sa-l folosesc?


Nu zic ca nu este bun. Spun doar ca nu vede tot (de ex aripile de pasare, si uneori chiar piramidele), si mai mereu exagereaza. Putine programe analizeaza configuratiile, dar poti incerca Solar Fire. Si el exagereaza, adica nu tine cont despre ce elemente e vorba, el semnaleaza intotdeauna configuratia, ramanand la aprecierea ta daca semnifica ceva sau nu.

Image

Astea sunt configuratiile semnalate de Solar Fire in cazul tau.



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Configuratia "cort"
PostPosted: Sun Aug 06, 2006 11:11 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
ADRIA wrote:
in astrograma mea apar o multime de configuratii "cort", ce inseamna asta?
am citit ca cele doua planete de la varful acestei configuratii imi spune scopul de atins, dar daca la mine sunt mai multe asemenea configuratii inseamna ca eu am mai multe scopuri in viata asta?


Asa am citit si eu, dar mai departe Dan Ciuperca zice ca energia cortului e data de opozitia dintre Saturn si Uranus. Adica rasturnari de situatii in viata, o fire certareata, cu izbucniri aprige de furie (poate ai fost asa acum niste ani si viata te-a schimbat). Deci aceasta opozitie te face sa traiesti evenimente neplacute in viata, care ajuta la exprimarea planetelor "de sus", adica Venus, Mercur si Marte. Fiind planete personale, eu cred ca asta-i bine, la aceasta data probabil ca le stapanesti si le ai sub control.



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: pentru Mihnea
PostPosted: Tue Aug 08, 2006 10:01 pm 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
nu stiu cat de certareata sunt, in general am o rabdare de fier(doar sunt taur) si ripostez cand mi-ajunge cutitul la os.
Ceea ce ma enerveaza la maxim este minciuna, pur si simplu explodez. In general sunt pasnica iar schimbarile in viata mea daca la inceput au fost dure in timp ele s-au transformat in beneficii pentru mine. Am considerat intotdeauna ca sunt un om norocos si sprijinit de Dumnezeu:mi-a fost greu dar cand m-a vazut cum lupt sa depasesc acest"greu" mi-a dat apoi bine.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Aug 09, 2006 12:09 am 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Draga Adria, cu 5 planete in Taur, intre care Soarele si Luna, pot sa zic ca esti chiar ditamai zimbrul... :lol:

Referitor la intrebarea ta cu careul in T, cardinalitatea, fixitatea sau mobilitatea se refera la semne, nu la case.



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: sinceritatea pe cale de disparitie?
PostPosted: Wed Aug 09, 2006 10:33 am 
User avatar

Joined: Mon Jul 03, 2006 2:11 pm
Posts: 156
Location: Galati
Draga Adria, spunea-i ca minciuna te enerveaza cel mai mult. Acelasi lucru se intampla si cu mine. Nimic nu ma poate "scoate din pepeni" mai tare decat minciuna, mai ales cand am prevenit persoana respectiva de acest lucru. Ma infurii pur si simplu. Dar eu sunt scorpion, iar tu taur.... oare ce anume da aceasta sensibilitate? Mentionez ca in general si eu sunt o persoana f calma . Dar minciuna ... cu cat tin mai mult la persoana de la care vine, cu atat ma infurii mai rau, dar si ma doare mai tare.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: astrograma
PostPosted: Wed Aug 09, 2006 3:46 pm 

Joined: Wed Aug 09, 2006 3:45 pm
Posts: 1
Se poate sa primesc de la dvs. o astrograma cu explicatii...multumesc mult!
19.06.1968 Galati ora 5 am


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: astrograma
PostPosted: Wed Aug 09, 2006 6:01 pm 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
Mihnea wrote:
Asa arata astrograma

Image

Am modificat putin harta, in sensul ca acum orburile sunt mai mari (normale, sa zicem ca inainte erau mai mici), drept pt care ai mai multe corturi si mai multe careuri in T :lol:

Fara ora, da-mi voie sa te intreb despre casnicia ta, daca e chiar asa un dezastru.


Am citit ca receptia mutuala este un aspect de fuziune ca si conjunctia. In astrograma mea am gasit receptia mutuala dintre luna si venus (luna este in in exaltare in taur ceea ce este de bine iar venus este in peregrinare care este iarasi de bine), deci creste valoarea pozitiva a receptiei mutuale.
Daca gresesc te rog Mihnea sa ma corectezi.
O alta intrebare: guvernatorul AS este Mercur iar daca AS este cuspida casei 1 atunci Mercur este guvernatorul casei 1?
Am citit in manualul lui D.Ciuperca, ca intr-o tema feminina planeta in conjunctie cu soarele il indica pe viitorul sot, la mine soarele este in conjunctie cu luna .ce pot intelege din asta?

Am citit ca planeta scut este planeta care se ridica inaintea soarelui la nastere. Eu am trei planete inaintea soarelui,pe care o consider planeta scut fiindca am citit ca aceasta planeta ne poate dezvalui un anumit talent.un dar particular sau o anumita vocatie.


Last edited by ADRIA on Wed Aug 09, 2006 6:45 pm, edited 1 time in total.

Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: pentru Mihnea
PostPosted: Wed Aug 09, 2006 6:15 pm 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
Mihnea wrote:
Draga Adria, cu 5 planete in Taur, intre care Soarele si Luna, pot sa zic ca esti chiar ditamai zimbrul... :lol:

R
eferitor la intrebarea ta cu careul in T, cardinalitatea, fixitatea sau mobilitatea se refera la semne, nu la case.

chiar ma distreaza umorul tau dar dupa zodiacul chinezesc eu sunt un Dragon care face intotdeauna numai ce vrea, cu exceptia serviciului , bine ca nici la servici nu imi place sa sterg praful de pe panofii nimanui, ceea ce am de spus, spun direct

acuma sa nu imi raspunzi si sa ma faci un ditamai balauru....


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Aug 09, 2006 6:19 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Adria,
Ascendentul este cuspida casi I, deci guv Asc este si guv. casei I, iar daca aceasta cuspida este in gemeni sau fecioara, guv va fi mercur.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: pentru Mag
PostPosted: Wed Aug 09, 2006 6:51 pm 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
mag wrote:
Adria,
Ascendentul este cuspida casi I, deci guv Asc este si guv. casei I, iar daca aceasta cuspida este in gemeni sau fecioara, guv va fi mercur.


sper ca am inteles:in astrograma mea cuspida case1 este in taur, deci guvernatorul casei 1 si a AS este Venus?


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Aug 09, 2006 7:16 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Adria, teoretic asa ar fi, numai ca nestiind ora la care te-ai nascut, nu stiu daca Asc tau este in taur! Cu alte cuvinte, este bun numai rationamentul !


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: astrograma
PostPosted: Wed Aug 09, 2006 7:22 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
ADRIA wrote:
Am citit ca planeta scut este planeta care se ridica inaintea soarelui la nastere. Eu am trei planete inaintea soarelui,pe care o consider planeta scut fiindca am citit ca aceasta planeta ne poate dezvalui un anumit talent.un dar particular sau o anumita vocatie.


Parerea mea este ca imediat inaintea soarelui nu ai decat o singura planeta, Jupiter, celelalte fiind pozitionate la alte grade, diferite de cele care definesc pozitia lui Jupiter!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Aug 10, 2006 2:29 am 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Adria, io cred ca partea cu receptiile mutuale sunt de domeniul astrologiei pt avansati. Deocamdata avem de luptat cu semnificatia planetelor in semne si case... Oricum, ca idee generala, degeaba 2 planete sunt in receptie mutuala (de orice fel ar fi aceasta receptie, sunt 5 tipuri) daca nu exista aspecte intre ele. Deci receptia mutuala face ca cele 2 planetele sa se inteleaga bine (ca 2 oameni fiecare fiind oaspete in casa celuilalt, de ex), dar pt ca sa functioneze receptia, trebuie ca planetele sa se vada una pe cealalta (prin aspecte). In cazul tau, Luna cu Venus nu se vad, asa ca receptia n-are valoare. Cel putin asta am inteles io.

Venus peregrina nu trebuie sa te faca sa sari in sus de bucurie. O planete peregrina e slaba, nu are forta se se exprime. Peregrinarea inseamna de fapt ca n-are nici o demnitate in semnul si gradul respectiv. Demnitatile sunt date nu numai de domiciliu si exaltare, dar si de triplicitate, termen si fata. Adevarul e ca e cam varza in capul meu acum, pt ca nu mai stiu ce zice Ciuperca in manualul lui, ceea ce-ti spun e din scrierile medievale. Ca sa-ti faci o idee, peregrinarea se noteaza cu -5 puncte, exilul la fel, caderea -4 pct, exaltarea +4, domiciliul +5.

Si de fapt, asta-i secretu complicatiei. Venus nu e peregrina. Are o demnitate (+1) pt ca e stapana primului decan (primei fete) din Rac. Dar dupa astro moderna, e peregrina, pt ca nu se lucreaza decat cu demnitatile date de domiciliu si exaltare.



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Aug 10, 2006 2:53 am 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Quote:
Am citit in manualul lui D.Ciuperca, ca intr-o tema feminina planeta in conjunctie cu soarele il indica pe viitorul sot, la mine soarele este in conjunctie cu luna .ce pot intelege din asta?


Din cate stiu eu (poate gresesc) Soarele ar reprezenta sotul tau (de fapt sotul oricarei femei). Aspectele pe care le face Soarele completeaza personalitatea si caracterul acestuia. Un aspect favorabil intre Soare (sot) si Luna (sotie) indica o uniune fericita. Conjunctia nu stiu daca e un aspect bun sau rau, poate depinde de alte aspecte? Oricum, Soarele face o opozitie cu Neptun Rx din VII (asta daca Neptun e in VII), ceea ce indica deziluzie, inselare, adica e de rau.



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: pentru Mihnea
PostPosted: Thu Aug 10, 2006 6:42 pm 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
din manualul lui D.Ciuperca:
" Aspectul (receptia mutuala) va fi mai conciliator daca planetele au o valoare pozitiva, ca in cazul cand Luna este in Taur si Venus in Rac. Luna este exaltata in taur si Venus este peregrin, ceea ce creste valoarea pozitiva a receptiei mutuale."

ei, bucuria mea a fost ca incep sa vad si eu planetele, aspectele (nu chiar pe toate) , ma bucur si eu ca un copil fiindca am acces nelimitat la calculator, dupa orele de servici cu astrologia imi petrec timpul. : :oops:


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 30 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group